Nacistický boxer se stal po prohře s černošským soupeřem vyvrhelem. Z pomsty byl povolán k Fallschirmjägerům

Max Schmeling byl ve 30. letech německá boxerská hvězda. Ani jeho popularita a věk nezabránily, aby se neocitl v jedné z nejnebezpečnějších bojových akcí.

i Zdroj fotografie: Uživatel Cassowary Colorizations / Creative Commons / CC BY
                   

Když se mezi světovými válkami ve světě vyslovilo jméno německého boxera Maxe Schmelinga, každý fanoušek boxu hned věděl. Byl totiž v letech 1930 až 1932 mistrem světa v boxu v těžké váze. Měl i spojitost s Českem, protože jeho manželkou byla české filmová hvězda Anna Sofie Ondráková. Jeho popularity se snažil využít i nacistický režim, ale Schmeling tomu příliš nakloněný nebyl. Za trest musel narukovat a seskočit v nebezpečné operaci Merkur na Krétu.

Chránil trenéra a nechtěl do NSDAP

Osudným se boxerovi staly zápasy s americkou černošskou boxerskou hvězdou Joe Louisem. Když proto němu v roce 1936 nastoupil, všichni předpokládali, že prohraje. Ale on zápas vyhrál. To byla voda na mlýn německé propagandy, která zápas pojala nejen sportovně, ale i rasově. Měl ale i škraloupy. Nechtěl se rozvést se svojí českou manželkou, kterou miloval, nebo se zbavit židovského trenéra. Odmítl i vstoupit do NSDAP.

iZdroj fotografie: Public Domain

O tom, že nacistický režim nemiloval, svědčí i fakt, že během Křišťálové noci ukryl dva židovské chlapce, kterým pomohl uprchnout. Zlom přišel v roce 1938, kdy se v odvetě opět utkal s Luisem a prohrál. Když vypukla válka, dostal povolávací rozkaz. Ačkoli mu bylo již 35 let a jiné sportovní hvězdy nikam nerukovaly. V roce 1940 ho přiřadili k výsadkářům. A proto se v květnu 1941 ocitl v operaci Merkur, kdy němečtí výsadkáři seskočili na Brity bráněnou Krétu.

Jako jeden z mála přežil

Měl velké štěstí, protože většina výsadkářů byla při operaci zmasakrována. Schmeling dopadl do vinice, ve které se mu podařilo schovat. Obnovil si ale boxerské zranění zad a rozbil koleno a nakonec ztratil vědomí. Probral se až v polní nemocnici. Když anglické noviny napsaly, že padl, Němci se rozhodli uspořádat tiskovou konferenci a dokázat tak jejich lež. Během ní si boxer opět uškodil, protože velmi uctivě mluvil o britských vojácích a americkým novinářům řekl, že neví o žádných britských válečných zločinech.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Režim ho chtěl opět poslat před soud, ale soudce ho nakonec všech obvinění zbavil. V roce 1943 pak Schmeling mohl německé ozbrojené síly opustit, v boji vlastně strávil jen pouhé dva dny. Po válce žil i s manželkou u Hamburku, zemřel v roce 2005 ve věku 99 let. S Luisem se později potkal, pomáhal mu dokonce s dluhy. V Berlíne je po něm pojmenovaná velká sportovní víceúčelová hala.

Znali jste příběh slavného boxera, který si vzal českou herečku?

Zdroj: Welt, Britannica, Sportscasting

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru