Nacistický boxer se stal po prohře s černošským soupeřem vyvrhelem. Z pomsty byl povolán k Fallschirmjägerům

Max Schmeling byl ve 30. letech německá boxerská hvězda. Ani jeho popularita a věk nezabránily, aby se neocitl v jedné z nejnebezpečnějších bojových akcí.

i Zdroj fotografie: Uživatel Cassowary Colorizations / Creative Commons / CC BY
                   

Když se mezi světovými válkami ve světě vyslovilo jméno německého boxera Maxe Schmelinga, každý fanoušek boxu hned věděl. Byl totiž v letech 1930 až 1932 mistrem světa v boxu v těžké váze. Měl i spojitost s Českem, protože jeho manželkou byla české filmová hvězda Anna Sofie Ondráková. Jeho popularity se snažil využít i nacistický režim, ale Schmeling tomu příliš nakloněný nebyl. Za trest musel narukovat a seskočit v nebezpečné operaci Merkur na Krétu.

Chránil trenéra a nechtěl do NSDAP

Osudným se boxerovi staly zápasy s americkou černošskou boxerskou hvězdou Joe Louisem. Když proto němu v roce 1936 nastoupil, všichni předpokládali, že prohraje. Ale on zápas vyhrál. To byla voda na mlýn německé propagandy, která zápas pojala nejen sportovně, ale i rasově. Měl ale i škraloupy. Nechtěl se rozvést se svojí českou manželkou, kterou miloval, nebo se zbavit židovského trenéra. Odmítl i vstoupit do NSDAP.

iZdroj fotografie: Public Domain

O tom, že nacistický režim nemiloval, svědčí i fakt, že během Křišťálové noci ukryl dva židovské chlapce, kterým pomohl uprchnout. Zlom přišel v roce 1938, kdy se v odvetě opět utkal s Luisem a prohrál. Když vypukla válka, dostal povolávací rozkaz. Ačkoli mu bylo již 35 let a jiné sportovní hvězdy nikam nerukovaly. V roce 1940 ho přiřadili k výsadkářům. A proto se v květnu 1941 ocitl v operaci Merkur, kdy němečtí výsadkáři seskočili na Brity bráněnou Krétu.

Jako jeden z mála přežil

Měl velké štěstí, protože většina výsadkářů byla při operaci zmasakrována. Schmeling dopadl do vinice, ve které se mu podařilo schovat. Obnovil si ale boxerské zranění zad a rozbil koleno a nakonec ztratil vědomí. Probral se až v polní nemocnici. Když anglické noviny napsaly, že padl, Němci se rozhodli uspořádat tiskovou konferenci a dokázat tak jejich lež. Během ní si boxer opět uškodil, protože velmi uctivě mluvil o britských vojácích a americkým novinářům řekl, že neví o žádných britských válečných zločinech.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Režim ho chtěl opět poslat před soud, ale soudce ho nakonec všech obvinění zbavil. V roce 1943 pak Schmeling mohl německé ozbrojené síly opustit, v boji vlastně strávil jen pouhé dva dny. Po válce žil i s manželkou u Hamburku, zemřel v roce 2005 ve věku 99 let. S Luisem se později potkal, pomáhal mu dokonce s dluhy. V Berlíne je po něm pojmenovaná velká sportovní víceúčelová hala.

Znali jste příběh slavného boxera, který si vzal českou herečku?

Zdroj: Welt, Britannica, Sportscasting

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články