Tajemné místo Šangri-La: Nacisté po něm usilovně pátrali s cílem najít čistou árijskou rasu

V první polovině 20. století kolovalo o Tibetu a jeho okolí v Evropě mnoho legend, kterým řada lidí věřila. Nacisté je chtěli dokonce zneužít.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tajemné město Šangri-La bylo a vlastně dodnes je velikou legendou. Představuje místo, kde lidé žijí v utopii a jakémsi harmonickém ráji a dožívají se neobyčejně dlouhého věku. V obdobích mezi dvěma světovými válkami v existenci tohoto místa mnoho lidí věřilo. To až tak, že nacistický režim vyslal do Tibetu expedice s cílem místo najít. A prokázat že je spojeno s čistou árijskou rasou.

Město pochází z románu

Pravdou zůstává, že jde jen o mýtus. Město s názvem Šangri-La vytvořil britský spisovatel James Hilton ve své románu Lost Horizon (Ztracený obzor). Publikoval jej v roce 1933 a stal se velmi populární. Podobně jako například příběhy o ztracené Atlantidě román vychází z dávných tibetských mýtů. V Evropě se o jejich existenci dozvěděli již v 15. století a bájné místo se vydala hledat řada cestovatelů. Marně.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Na západě se po vydání Hiltonova románu příběh znovu oživil. Byl například tak populární, že Šangri-La se dokonce říkalo víkendovému sídlu amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta. Jedná se o dnešní Camp David. Příběhu se velkého sluchu dostalo i v nacistickém Německu, jehož špičky, například Heinrich Himmler, byly podobnými místy a příběhy doslova posedlé. Věřili, že se zde nachází potomci čisté árijské rasy.

Expedice do Tibetu

Není proto divu, že nacistický režim se pod patronací armády rozhodl vyslat do oblasti hned několik expedic. Jejich účastníci představovali jakési výzkumníky ve stylu Indiana Jonese. Měli o své cestě na počátku velmi zkreslené představy, protože si tehdejší tibetskou realitu velmi idealizovali. Většinou nevěřili v existenci nějakého tajemného města, ale chtěli poodhalit zázraky, které se s Tibetem často spojovaly. A na jeho severu samozřejmě nalézt příslušníky árijské rasy.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Proto se sem opakovaně vydal například zoolog a fotograf Ernst Schäfer. Jeho poslední cesta měla posvěcení přímo od Himmlera. Její účastníci zde prováděli měření lebek místních obyvatel, aby prokázali árijský původ. Krom tohoto ideologického poslání však přivezli i řadu poznatků o tomto území včetně fotografií, vzorků rostlin a zvířat. Příběhy členů SS Heinricha Harrera a Petera Aufschnaitera jsou známé i díky firmu Sedm let v Tibetu.

Domníváte se, že tajemné město Šangri-La někdy existovalo?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články