Nejděsivější námořní plavidla všech dob

Nejmocnější armády z celého světa ukazují ničivou sílu také na moři. Některá plavidla tak nesou velmi obávané zbraně, které zničí i celá města.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úspěch každé armády nezávisí jenom na pozemních a vzdušných silách, ale také na vojenské technice na moři. Válečné lodě, ponorky nesoucí jaderné hlavice, torpédoborce, bitevní křižníky, letadlové lodě a další technika plující po moři je součástí každé vyspělé armády. V seznamu níže jsou plavidla, která nesou jedny z nejobávanějších a nejničivějších zbraní, jaké kdy člověk vynalezl.

Borei-Class Ballistic Missile

Vývoj této raketonosné ponorky ruského námořnictva začal v druhé polovině 80. let. Na její palubu se vejde 107 lidí a pluje rychlostí 15 uzlů na hladině a 29 uzlů/h pod ní. Délka této jaderné ponorky dosahuje 157 metrů a k roku 2018 byly ve službě ruského námořnictva 3 a dalších 5 kusů je rozestavěných. Do roku 2027 pak chce Rusko do své flotily zařadit dalších 14 takových jaderných ponorek. Její rakety mají dosah 8000 km a kromě toho, že jsou přesné, jsou navrženy tak, aby se vyhýbaly nepřátelské obraně na cestě k cíli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Arleigh Burke-Class Destroyers

Tyto raketové torpédoborce námořnictva Spojených států amerických jsou vybaveny systémem Aegis, který slouží k obraně proti balistickým raketám se středním dosahem. Jsou připraveny bojovat proti lodím, ponorkám a letadlům. Délka je 153,9 metrů a torpédoborec dosahuje rychlosti 30 uzlů/h. Torpédoborce tohoto typu nesou na své palubě smrtící kombinaci zbraní a střel, mezi které patří například Bushmaster, 127mm kanón Mark 42 a protiletadlové střely Harpoon a Tomashawks.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Virginia-Class Submarines

Virginia je třída amerických útočných ponorek s jaderným pohonem vyráběných od roku 1999, a jsou první této kategorie, které USA konstruovaly po skončení studené války. Navrženy pro pobřežní bojové operace, ničení nepřátelských ponorek ve světových oceánech, a další bojové mise. Rychlost Virginia-Class Submarines se pod hladinou pohybuje okolo 25 uzlů/h a je poháněna jaderným reaktorem a dvěma turbínami. Má neomezený dosah a na její palubu se vejde 134 členů posádky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kongo-Class Destroyers

Torpédoborec třídy Kongo patří japonským námořním silám sebeobrany a je pouze jednou z mála lodí mimo Spojené státy, která byla vybavena vysoce schopným systémem Aegis Combat. Samotná plavidla jsou velmi podobná torpédoborcům třídy Arleigh Burke, jediný rozdíl je v jejich vyzbrojení. Se svou délkou 161 metrů pluje rychlostí 30 uzlů/h a na svou palubu pojme 310 vojáků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nimitz-Class Aircraft Carriers

Jedná se o letadlové lodě Spojených států s jaderným pohonem a tvoří základ amerického námořnictva. Řadí se mezi největší válečné lodě, jaké kdy člověk postavil, a poprvé vstoupila Nimitz-Class Aircraft Carriers do služby v roce 1975. Její životnost se původně plánovala na 50 let, zatím to však vypadá, že bude využívána i nadále. Tato letadlová loď má délku 332,8 m a může plout rychlostí více než 30 uzlů/h. Na její palubu se vejde 90 letadel a vrtulníků a 5 680 vojáků.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: HotCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru