Nejděsivější námořní plavidla všech dob

Nejmocnější armády z celého světa ukazují ničivou sílu také na moři. Některá plavidla tak nesou velmi obávané zbraně, které zničí i celá města.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úspěch každé armády nezávisí jenom na pozemních a vzdušných silách, ale také na vojenské technice na moři. Válečné lodě, ponorky nesoucí jaderné hlavice, torpédoborce, bitevní křižníky, letadlové lodě a další technika plující po moři je součástí každé vyspělé armády. V seznamu níže jsou plavidla, která nesou jedny z nejobávanějších a nejničivějších zbraní, jaké kdy člověk vynalezl.

Borei-Class Ballistic Missile

Vývoj této raketonosné ponorky ruského námořnictva začal v druhé polovině 80. let. Na její palubu se vejde 107 lidí a pluje rychlostí 15 uzlů na hladině a 29 uzlů/h pod ní. Délka této jaderné ponorky dosahuje 157 metrů a k roku 2018 byly ve službě ruského námořnictva 3 a dalších 5 kusů je rozestavěných. Do roku 2027 pak chce Rusko do své flotily zařadit dalších 14 takových jaderných ponorek. Její rakety mají dosah 8000 km a kromě toho, že jsou přesné, jsou navrženy tak, aby se vyhýbaly nepřátelské obraně na cestě k cíli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Arleigh Burke-Class Destroyers

Tyto raketové torpédoborce námořnictva Spojených států amerických jsou vybaveny systémem Aegis, který slouží k obraně proti balistickým raketám se středním dosahem. Jsou připraveny bojovat proti lodím, ponorkám a letadlům. Délka je 153,9 metrů a torpédoborec dosahuje rychlosti 30 uzlů/h. Torpédoborce tohoto typu nesou na své palubě smrtící kombinaci zbraní a střel, mezi které patří například Bushmaster, 127mm kanón Mark 42 a protiletadlové střely Harpoon a Tomashawks.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Virginia-Class Submarines

Virginia je třída amerických útočných ponorek s jaderným pohonem vyráběných od roku 1999, a jsou první této kategorie, které USA konstruovaly po skončení studené války. Navrženy pro pobřežní bojové operace, ničení nepřátelských ponorek ve světových oceánech, a další bojové mise. Rychlost Virginia-Class Submarines se pod hladinou pohybuje okolo 25 uzlů/h a je poháněna jaderným reaktorem a dvěma turbínami. Má neomezený dosah a na její palubu se vejde 134 členů posádky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kongo-Class Destroyers

Torpédoborec třídy Kongo patří japonským námořním silám sebeobrany a je pouze jednou z mála lodí mimo Spojené státy, která byla vybavena vysoce schopným systémem Aegis Combat. Samotná plavidla jsou velmi podobná torpédoborcům třídy Arleigh Burke, jediný rozdíl je v jejich vyzbrojení. Se svou délkou 161 metrů pluje rychlostí 30 uzlů/h a na svou palubu pojme 310 vojáků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nimitz-Class Aircraft Carriers

Jedná se o letadlové lodě Spojených států s jaderným pohonem a tvoří základ amerického námořnictva. Řadí se mezi největší válečné lodě, jaké kdy člověk postavil, a poprvé vstoupila Nimitz-Class Aircraft Carriers do služby v roce 1975. Její životnost se původně plánovala na 50 let, zatím to však vypadá, že bude využívána i nadále. Tato letadlová loď má délku 332,8 m a může plout rychlostí více než 30 uzlů/h. Na její palubu se vejde 90 letadel a vrtulníků a 5 680 vojáků.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: HotCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články