Nejděsivější válečné lodě a ponorky, které mohou nést jaderné hlavice

Ponorky a válečné lodě byly odjakživa součástí vojenských ozbrojených sil. Námořní síla zahrnovala nejen ponorky, ale také letadlové lodě, bitevní křižníky nebo torpédoborce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plavidla nesla jedny z neobávanějších zbraní, například rakety Trident II, který unese téměř 8 500 kilotun jaderných hlavic. Tyto zbraně byly převáženy hlavně námořními plavidly právě proto, aby se ukázalo, jakou mají sílu. Některé pravidla zůstala v myslích vojáků a budovala respekt jen tím, jak vypadala.

Raketové ponorky nebo torpédoborce byly obřích rozměrů

Druhá největší raketová ponorka – to bylo model třídy Borei, která byla velmi přesná a měla dosah až 8 000 km. Byla navíc navržena tak, aby se vyhýbala nepřátelské obraně. Arleigh Burke jsou torpédoborce, které do našeho seznamu také patří. Jsou považovány za tahouny amerického námořnictva. Nesou smrtící kombinaci střel a zbraní, patří mezi ně například 25 mm řetězová zbraň Bushmaster.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Útočná ponorka USS Jižní Dakota byla představena v roce 2019. Označovala se jako nejmodernější ponorka lovců a zabijáku. Je poháněna jadernou energií a může plout rychlostí až 48 km/h. V říjnu 2020 dorazil do Texasu raketový křižník třídy Ticonderoga. Americká armáda má k ruce ještě 20 těchto plavidel a každý z nich představuje hrozbu pro nepřátele. Patří mezi křižníky s řízenými střelami a byly vybaveny bojovým systémem Aegis.

Některá plavidla byla poprvé použita teprve v roce 2020

Torpédoborec třídy Kongo patří k námořním silám Japonska a stala se jednou z mála lodí mimo Spojené státy, která je vybavena systémem Aegis Combat. Samotné plavidlo je velmi podobné Arleigh Burke. V roce 2020 byl objeven model torpédoborce třídy 055, který odhalila Čínská lidová osvobozenecká armáda. Disponuje až 112 vertikálními odpalovacími silami a mohou zasáhnout také ve vzduchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi největší ponorky patří takové, které jsou vytvořené ve třídě Ohio Toto. Umí přepravit více raket a každá z nich může mést jaderné hlavice a zamířit na několik cílů najednou. Raketové křižníky třídy Kirov jsou největším povrchovým bojovníkem. Umí se velmi rychle pohybovat díky jaderné a parní elektřině a je vyzbrojen mohutnými raketami P-700 Granit. Letadlové lodě třídy Nimitz nepatří mezi nejnovější modely, ale byly několikrát nasazeny do bojových akcí.

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články