Top nejhorší vozidla a letadla z celého světa, kterých armády ihned po vynalezení litovaly

Armáda vynalezla spoustu legendárních vozidel, která jsou známá dodnes. Několik projektů však skončilo fatálním propadákem.

i Zdroj fotografie: FFA P-16/ Creative commons/ CC BY-SA
                   

Bojiště se postupně přeměnilo na plochu ovládanou technikou. Ať už jde o válečné lodě, stíhací letouny, tanky nebo moderní zbraně, všechna tato technika je nedílnou součástí každé moderní armády. Všechny moderní stroje prošly dlouhým vývojem, a dnes máme k dispozici jen to nejlepší. Řada projektů se však nepovedla úplně podle představ a armáda později litovala, že na ně vynaložila velké finance.

Bob Semple Tank

Druhá světová válka si vynutila vývoj mnoha vlivných vojenských vozidel, které se staly legendami. Jedním z takových vozidel je i Bob Semple Tank vyráběný na Novém Zélandu. Tento status si však Semple připsal kvůli tomu, jak moc se nepovedl. Byl vynalezen během druhé světové války a měl se vyrábět z dostupných materiálů. Nový Zéland se bál, že bude muset čelit japonské invazi, a tak potřeboval zajistit svou armádu. Řešením měl být právě Bob Semple, který měl mít rychlou výrobu v případě nouze.

iZdroj fotografie: Neznámý fotograf/ Creative commons/ Public domain

Tupolev Tu-22

Tu-22 byl první nadzvukový letoun Sovětského svazu. V tomto případě však neznamenalo, že být první je výhra. Hned po vstoupení do služby se ukázala celá řada nedostatků. Letoun měl nahradit předchozí model Tu-16, ale ukázalo se, že je ve skutečnosti horší volbou. Kromě nadzvukového provozu měl totiž samé nevýhody proti předchozímu typu. Tu-22 byl s velmi malým počtem vyrobených kusů velkým zklamáním, zejména protože nebyl schopen mezikontinentálního letu.

iZdroj fotografie: Oleg V. Belyakov – AirTeamImages/ Creative commons/ CC BY-SA

Tank Panzer 68

Jednalo se o hlavní bojový tank vyrobený ve Švýcarsku. Odborníci však usoudili, že tento tank není vhodný k boji, což vedlo k velkému skandálu a dokonce k rezignaci tehdejšího ministra obrany ve Švýcarsku. Tank měl desítky technickým problémů včetně nukleárních, chemických a biologických. Při zapnutí topného systému hrozilo riziko, že hlavní zbraň vystřelí. Panzer 68 navíc nemohl řadit zpátečku dříve, než zcela zastavil. Většinu problémů vyřešil upgrade na pozdější model, který byl úspěšnější.

iZdroj fotografie: Wyssalex/ Creative commons/ CC BY-SA

Convair F-102 Delta Dagger

F-102 byl stíhací letoun vyráběný americkou armádou. Jeho hlavním cílem bylo zastavit invazi sovětských strategických bombardovacích flotil během studené války. I když bylo vyrobeno více než 1000 kusů těchto letadel, nedá se říct, že by bylo úspěšné. Letoun měl celou řadu nedostatků, kvůli kterým byl v roce 1976 vyřazen ze služby. Kromě americké armády jej využívalo také Řecko a Turecko. Řada z těchto letounů byla ještě před vyřazením ze služby převedena na bezpilotní drony.

iZdroj fotografie: šťastné dny fotografie a umění/ Creative commons/ CC BY

Republika XF-84h „Thunderscreech“ 

Tento experimentální turbovrtulový letoun měl velkou šanci na překonání rychlostního rekordu pro vrtulová letadla. Spojení turbínového motoru s nadzvukovou vrtulí mělo přinést velký úspěch. To se však nestalo, protože měl problém s překonáním aerodynamických nedostatků a aby toho nebylo málo, měl i nespolehlivý motor. Nakonec se postavily pouze dva kusy, a z opodstatněných důvodů byl projekt zrušen.

iZdroj fotografie: Archivy leteckých a vesmírných muzeí v San Diegu/ Public domain

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články