Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války

Vůbec první funkční zbraň tohoto typu vznikla již v 16. století na území Evropy a jednalo se tehdy o vskutku prestižní záležitost. Dostávali ji pouze „vyvolení“.

Mechanismus starého revolveru i Zdroj fotografie: Uživatel Bullenwächter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slovo „revolver“ si mnozí spojí s kovboji, jejich pověstnými kolty u pasu a přestřelkami 19. století na divokém západu, při nichž vyhrával ten s „rychlejší rukou“. Ovšem vyrobit víceranné ruční zbraně se konstruktéři pokoušeli už dávno před legendárním Samuelem Coltem. Nejstraší dochovaná zbraň tohoto typu existuje déle jak 400 let a pochází z dílny německého puškaře Hanse Stoplera, po němž je také zbrani říkáno „Stoplerův revolver“.

Revolver měl zásobník a křesadlový zámek

V současné době je unikátní zbraň ve sbírce muzea v norském Lilehammeru, a že ji vyrobil právě Hans Stopler dokazuje vyražená značka. Kovář zabývající se výrobou zbraní sídlil v Norimberku a zbraň podle všech dostupných indicií vyrobil v roce 1597. Není ovšem jasné, kdo byl jejím prvním majitelem ani k čemu ji používal, resp. při jakých konkrétních akcích, neboť účel zbraní byl tehdy poměrně jasný.

Tvarem se revolver podobá tehdejším pistolím, například specifickou rukojetí a dlouhou hlavní. Je na ní ale osmikomorový válec a do každé z komor mohl střelec nabít kulku a černý střelný prach. K odpalování pak sloužil křesadlový zámek. Konstrukčně se Stoplerův revolver podobá mnohem mladším zbraním svého druhu, ale zejména s tím rozdílem, že střelec musel po každém výstřelu otočit válec (zásobník) ručně, aby k hlavni nastavil nabitou komoru

Revolver dostal německý důstojník bojující za Norsko

Vyrobit na konci 16. století podobný mechanismus bylo nesmírně náročné a drahé, o čemž svědčí i mimořádné schopnosti norimberského puškaře. Ví se, že majitelem zbraně byl Georg Reichwein starší pocházející z Německa, ale bojující za Norsko. Podle štítku na spodní straně rukojeti však dostal zbraň až v roce 1636 po úspěšném velení při obraně pevnosti Bergenhus, za níž byl také oceněn povýšením na majora.

Vlastnictví takové zbraně muselo být známkou velké prestiže, což podtrhuje i pozdější společenské postavení Reichweina, který se nakonec stal šlechticem a generálem. Co se po jeho smrti na dalších 150 let s nejstarším revolverem na světě stalo, nikdo neví. V roce 1834 se ale unikátní zbraň objevila v Oslu a koupilo ji tamní Muzeum starožitností. To ji nakonec v roce 1919 vyměnilo se soukromými majiteli muzea v Lilehammeru, kteří se zajímali o zbraně a nabídli za revolver jiné předměty, které vedení muzea v Oslu chtělo.

Jak značnou výhodou mohl být revolver před 400 lety?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články