Československé a české zbraně mají a měly dobré jméno po celém světě. Nejlepší z nich byly a jsou ve výzbroji řady států

Síla českého zbrojního průmyslu se ukazuje i v současnosti, kdy zásobuje množstvím zbraní Ukrajinu. Nejslavnější chvíle ale prožíval dříve.

i Zdroj fotografie: Tomas Kovarik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Český a československý zbrojní průmysl byl a dodnes je ve světě pojem. V minulosti dokázal vytvořit mnoho velmi úspěšných zbraní, které se buď stále používají, nebo zůstávají v paměti mnoha vojáků. Ale ani dnes se nemá za co stydět, příkladem může být české převzetí slavné americké značky Colt či objednávky českých zbraní. Toto je 6 nejúspěšnějších českých a československých zbraní historie.

Kulomet Bren

Tento lehký kulomet, známý hlavně z dob druhé světové války, byl sice vyráběn ve Velké Británii, ale na základě československé licence. Jde o modifikaci československého kulometu ZB vz. 26 vyráběného Zbrojovkou Brno. Kulomet se používal desítky let, ve výzbroji ho měla celá řada zemí. Britská armáda je v omezeném počtu nasadila ještě v roce 1991 v Perském zálivu.

iZdroj fotografie: Robert DuHamel / Creative Commons / CC BY-SA
Kulomet Bren

Samopal vz. 58

Československá útočná puška, jež byla zavedena do výzbroje v roce 1959. Česká armáda ji nahradila, avšak je používána armádními zálohami a na Slovensku. Dostala se do výzbroje více než 20 zemí světa. Byla oceňována za svoji spolehlivost a přesnost, kterou má lepší než slavná AK-47. Nasazena byla v mnoha konfliktech, v poslední době třeba Kurdy v boji s Islámským státem nebo na Ukrajině.

Pistole CZ 75

Poloautomatická pistole představená v roce 1975. Vyrábí se především ve verzi 9×19 milimetrů. Je známá svou kvalitou a spolehlivostí a vyvážela se do mnoha zemí světa. Je oblíbená jako zbraň pro sportovní střelbu či jako služební zbraň. Kvůli faktu, že byla patentována jen v Československu, se velmi kopíruje. Po Coltu M1911 je druhou nejkopírovanější pistolí na světě.

L-39 Albatros

Československý cvičný proudový letoun, který se začal používat na začátku 70. let. Jde o nástupce L-29 Delfín. Jako cvičný letoun se používal v zemích východního bloku a u mnoha sovětských spojenců. Vyrobeno bylo 2 900 kusů. Letadlo mohlo být i vyzbrojeno, a proto bylo použito i v několika konfliktech jako lehký bitevník. Výrobce Aero Vodochody nyní začal nově nabízet výrazně zmodernizovaný L-39NG.

ShKH vz. 77 Dana

Samohybná houfnice ráže 152 milimetrů umístěná na kolovém podvozku Tatra 815. V době svého zavedení do výzbroje v roce 1980 patřila ke světové špičce. Kombinovala vysokou palebnou sílu s vysokou mobilitou tatrováckého podvozku, zároveň zajišťovala ochranu posádky. Má automatické nabíjení. Zavedena byla nejen v Československu, ale i v Polsku, Ázerbájdžánu či Gruzii. Dnes ji úspěšně využívá Ukrajina, i když zbraň má menší dostřel než moderní houfnice.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Houfnice DANA

Raketomet RM-70

Jde vlastně o československou modifikaci slavného sovětského systému Grad. Odpalovací zařízení bylo umístěno za automobil T813 Kolos, což mu zajistilo vysokou mobilitu a umožnilo to instalovat zásobník dalších 40 raket, které se daly během několika minut přebít. Dostal se do výzbroje více jak 20 zemí. Nyní je nabízena modernizovaná verze Vampire. V současné době ho používá v bojích proti Rusku i Ukrajina.

Jaká česká nebo československá zbraň je nejproslulejší?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články