Některé tanky Panzerkampfwagen z druhé světové války můžete i dnes vidět v Evropě. Kam za nimi?

Některé modely tanků Panzerkampwagen z druhé světové války můžete vidět na různých místech v Evropě. Většina se jich nachází v muzeu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Druhá světová válka byl zatím největší konflikt na světě. Zapojila se do ní celá řada států po celém světě. V té době šel pokrok kupředu velmi rychle. Do výzkumů zbraní, tanků, letadel a jiné vojenské techniky tekly obrovské finance, což umožnilo vývoj těch nejlepších strojů. Některé z nich byly zničeny přímo v bojích během války, jiné se dochovaly až dodnes. Přímo v Evropě je k vidění několik tanků, které operovaly v bojích během druhé světové války.

Panzer I

Celý název tohoto lehkého tanku je Panzerkampfwagen, a jedná se o lehký německý tank, který se začal vyrábět v roce 1934. Podle původního plánu měl být Panzer I použit pouze pro výcvikové účely, ale špatná situace způsobila, že byl nakonec nasazován během bojů ve druhé světové válce. Kromě druhé světové války byl nasazován ještě ve Španělské válce a při invazi do Polska. Jeden z těchto tanků je možné vidět v německém tankovém muzeu, konkrétně v Munsteru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Panzer II

Tento tank se začal vyrábět v roce 1935 a za svou éru vzniklo více než 1 900 kusů. Nejdříve byl určen pouze jako cvičný tank, a jak náhrada za Pz III a Pz IV, které se teprve vyvíjely. Přestože byl účinnější, než předchozí model Panzer I, existovala v té době spousta lehkých tanků, které ho překonaly. Byl to například ruský T-26, BT, československý LT-35 a LT-38. Panzer II je i v dnešní době k vidění, a to ve Francouzském tankovém muzeu v Samuru v údolí Loiry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Panzer III

Panzerkampfwagen III měl být na rozdíl od předchozích modelů této společnosti střední tank, a měl představovat hlavní bitevní vozidlo v nadcházející druhé světové válce. Nejdříve byly vybaveny kanonem 37 mm, ale později se plánovalo, že se bude montovat silnější dělo 50 mm. Po nasazení do boje se ukázalo toto vozidlo účinné, ale mělo pár drobných nedostatků. Jeho výzbroj nebyla tak dobrá, jako měli jeho konkurenti některých ostatních zemí. Jeden z těchto modelů je umístěn v Německém tankovém muzeu Deutsches Panzermuseum v Munsteru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Panzer IV

Stejně, jako předchozí model, byl tento tank střední kategorie. Na jeho vývoji se začalo pracovat od roku 1933, a jeho cílem byla podpora pěchoty. Na první vyrobené tanky se montovalkrátký 75mm kanon, který se však ukázal jako nedostačující a byl nahrazen. Němci si mysleli, že je tento tank dokonale připravený na boj. Opak se ukázal pravdou, když Panzer IV narazil na Východní frontě na T-34 a KV-1, se kterými se nemohl rovnat. Fanoušci tanků z války jej mohou nalézt v muzeu Auto and Technik Museum v Sinsheimu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články