Geniální triky ovlivňující mysl vojáků a jejich velitelů. Dokázaly změnit celý průběh války

Armády využívaly v historii bojů různé nástroje k tomu, aby vyhrály boje a zabraly území. Kromě strojů, zbraní a strategie se využívaly také triky a lži.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Samotná technologie a pracovní síla ještě nejsou klíčem k úspěchu ve válce. To samé platí také o taktice a strategii. V mnoha bojích totiž hrály roli triky a lži, které oklamaly soupeře a zvýhodnily konkrétní vojsko před tím druhým. Během války se používala celá řada těchto prostředků pro oklamání soupeřovy armády. Některé z nich jsou proslavené dodnes.

Cigarety s heroinovou vazbou

Britové během první světové války bojovali s Osmany v dlouhé zákopové linii. Tyto boje se pohybovaly velmi pomalu. Britové se dozvěděli, že Osmanům došly zásoby cigaret, a tak podnikli velmi chytrý krok. Nejprve jim začali posílat cigarety zabalené v propagandě. Tento plán však příliš nezabíral, tak učinili ráznější opatření. Do odesílaných cigaret začali přidávat heroin. Ten demoralizoval Osmany natolik, že se pak Britové setkali s výrazně nižším odporem.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Dezinformační plán Operace mincemeat

Britové zahájili během druhé světové války úspěšný dezinformační plán, který nesl označení Operace mincemeat. Jejím cílem bylo přesvědčit Hitlerovo Německo, že spojenci plánovali invazi na Sardinii a Řecko. Ve skutečnosti však byla plánovaná na Sicílii, kde se odehrála v červenci roku 1943. Operace byla provedena pomocí mrtvoly londýnského bezdomovce, který dostal identitu majora Royala Marines. Ten následně dostal falešné plány popisující celou invazi na Sardinii a Řecko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně byl hozen do přílivu u španělského pobřeží a Britové informovali Španěly, aby hledali britské mariňáky s dokumenty, které potřebovali získat zpátky do svých rukou. Následně byly tyto tajné plány okamžitě po nalezení předány nacistům. Hitler hned po získání nabyl přesvědčení, že dojde k invazi na Sardinii a Řecko, a okamžitě přemístil své vojsko pryč ze Sicílie.

Chytrý krok Britů během války

Britové ubytovali během druhé světové války zajaté nacistické vyšší úředníky ve venkovském sídle v Anglii. Nabídli jim spoustu dobrého jídla a pití, dovolili jim poslouchat německý rozhlas a mohli spolu beztrestně komunikovat. Nacisté však nevěděli, že Britové zapojili do akce celý personál rozvědky, který zaznamenával jejich rozhovory. Dozvěděli se tak o strategii, taktice nacistů a o vztazích mezi veliteli a Hitlerem v armádě Německa.

iZdroj fotografie: Christine Matthews / Creative Commons / CC BY-SA

Kočky

Peršané tlačili svou říší v roce 525 př. n. l. do Egypta. Zároveň však věděli, že Egypťané chovali s velkou vášní kočky a považovali je za posvátná zvířata. Dokonce je také využívali jako válečnou zbraň. Peršané při invazi do Egypta namalovali kočky na své štíty a navíc přinesli během obléhání egyptského města Pelusium na frontu také stovky opravdových koček a dalších zvířat, které byly považovány za posvátné. Egypťané následně odmítli zaútočit ve strachu ze zranění koček.

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články