Němci v amerických uniformách aneb Jak namaskovali v Ardenách své tanky Panther jako stíhače M10

Lest může být jeden ze způsobů, jak dosáhnout vítězství nad nepřítelem. Pokud vás ale nepřítel chytí ve své uniformě, příliš slitování nejspíše nečekejte.

i Zdroj fotografie: Raymond Douglas Veydt / Creative Commons / CC BY SA
                   

Ačkoli je používání nepřátelských uniforem, insignií a dalších věcí v boji zakázané, Němci se o to v zimě roku 1944 pokusili. Tehdy naplánovali troufalou ofenzívu v Ardenách. Chtěli porazit spojence na západě a donutit je k jednání o míru. Součástí operace, která stála nacistické Německo zbytky jeho sil, byla i snaha nepřítele zmást. K tomu byli využiti němečtí vojáci ve spojeneckých uniformách. Němci se dokonce pokusili napodobit i americkou obrněnou techniku.

Němci v amerických uniformách

Operací na zmatení nepřítele byl pověřen Otto Skorzeny, jenž během války vedl několik akcí, které bychom dnes označovali za akce speciálních jednotek. Cílem bylo navléci až tři tisíce německých vojáků do spojeneckých uniforem, vyslat je za frontu a způsobit zmatek. Problémem bylo, že Němci nenašli dost vojáků, kteří by mluvili anglicky s americkým akcentem tak, aby je spojenci považovali za své. Nakonec jich byla jen hrstka, i přes to však zmatek způsobili.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Němci měli i nedostatek spojeneckých vozidel. Většinou potřebovali jeepy, ale chtěli použít i tanky. Skorzeny dostal jen dva americké Shermany, navíc ve velmi špatném stavu. I s tím si ale dokázal poradit. Využil toho, že německé tanky Panzer V Panther se trochu podobají americkým stíhačům tanků M10. Samozřejmě je bylo potřeba náležitě upravit, aby alespoň na delší vzdálenost dokázaly spojence oklamat.

iZdroj fotografie: Uživatel Aplett / Creative Commons / CC BY SA
Panther

Konstrukce na věži a bílé hvězdy

Nechal proto z plechu vyrobit jakousi nástavbu na věž, která se podobala americké na M10. Z jejího vrcholu musela být odstraněna pozorovací kopule pro velitele, demontovaný byl i jeden kulomet. Tento výtvor pak byl natřený olivově zelenou barvou, kterou Američané používali na svých vozidlech. A samozřejmě nechyběly ani bílé hvězdy, jež byly na americké technice. Stroj Němci označovali jako Ersatz M10 .

Ersatz M10 B10. Battle of the Bulge.

Zveřejnil(a) Panzerwaffe – German Armored Force in WW2 dne Úterý 27. dubna 2021

Takto vyzbrojená jednotka dostala název Panzer Brigade 150. Nakonec se ale k pokusu proniknout s falešnými americkými vojáky a tanky nepozorovaně za linii fronty nedostala. Velení totiž rozhodlo, že i upravené tanky do podoby M10 pošle spolu s dalšími německými tankovými jednotkami do klasického boje. A tak se 21. prosince 1944 tanky účastnily ofenzívy u Malmedy. Bránící Američany ale nijak neoklamaly a dostaly se do prudké dělostřelecké palby. Čtyři upravené Panthery byly zničeny.

It’s a trap! 😉

Słynny Ersatz M10, czyli Pantera przebieraniec.

Zveřejnil(a) Broń Pancerna dne Pondělí 15. prosince 2014

Kvůli použití maskovaných uniforem byl Skorzeny v roce 1947 postavený před válečný soud. Kupodivu ho obhajoba z obvinění „vysekala“. Tvrdil, že vojáci měli použít uniformy jen jako lest, nikoli v nich bojovat. Před zahájením boje je měli nejdříve odhodit. Nic jiného se mu navzdory upraveným tankům nepodařilo prokázat a podle soudu to nebylo porušení Ženevských konvencí. Odsouzen nebyl a nakonec z tábora uprchl a působil v Egyptě, Argentině a Španělsku, kde i zemřel.

Jak moc se podle vás Panther podobá americkému stíhači M10?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články