Střely naváděné pomocí holubů či miliony jednoranných pistolí pro odbojáře. I to jsou vojenské projekty USA

Armáda Spojených států je již desetiletí nejmocnější silou na planetě. Přesto za dobu své existence vyvíjela i projekty, nad nimiž často zůstává rozum stát.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Vojenský výzkum a experimenty neznají mezí a v moderní historii se zabývaly neuvěřitelnými věcmi. Často s úžasnými výsledky, někdy ale zcela zbytečně. Je pochopitelné, že se tato praxe nevyhnula ani americkým ozbrojeným silám. Některé jejich experimenty a projekty byly bizarní, jiné nebezpečné nebo nedomyšlené. Zde jsou některé z nich, o nichž jste nejspíše neměli ani ponětí.

Holuby naváděné pumy

Za druhé světové války bylo přesné navádění zbraní ještě v plenkách, ale vědci se snažili přijít na všemožné způsoby. Jedním z nich byl i Frederic Skinner. Tomu se podařilo armádu přesvědčit o projektu klouzavé pumy, kterou by naváděl holub. Snažil se je vycvičit, aby klovali do obrazovky, na níž by viděli cíl ukázaný předtím na obrázku. Měli ho klováním udržovat ve středu, a tím pumu řídit. Projekt byl nakonec v roce 1944 zrušen, i když byl na začátku 50. let krátce obnoven. Přednost nakonec dostala spolehlivější elektronika.

Velbloudí jednotka

V roce 1856 nechal tehdejší ministr obrany Jefferson Davis ze severní Afriky do Spojených států dovézt několik desítek velbloudů. Někteří armádní specialisté byli přesvědčeni, že by se hodili do vyprahlých končin, kde by mohli nosit náklady i přepravovat vojáky snáze než koně. Ukázalo se, že zvířata by opravdu mohla být užitečná. Jenže o několik let později vypukla občanská válka, během níž se Davis stal prezidentem Konfederace. Ta dobyla základnu velbloudů a projekt i přes občasné snahy již nikdy nebyl obnoven.

Jaderné střely pod ledem

Na vrcholu studené války v 60. letech Spojené státy uvažovaly, že by mohly tajně rozmístit střely s jadernými hlavicemi v Grónsku, které patří Dánsku. Pokusily se zde o výstavbu základny nazvané Camp Century, již by tvořilo až 4 tisíce kilometrů tunelů a 600 raket a mobilní jaderná elektrárna. Dánské vládě řekly, že jde o testování stavebních technik v arktických podmínkách. Nakonec se ukázalo, že ledovec, ve kterém se měla základna postavit, se rychle hýbe a chodby se bortily. Projekt byl zrušen a najevo vyšel až v roce 1995.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Mobilní jaderná elektrárna pro základnu v Grónsku

Letadlové vzducholodě

Po vzoru letadlových lodí se americké námořnictvo ve 30. letech snažilo postavit i létající základny, z nichž by startovala bojová letadla. Těmi se měly stát dvě obří vzducholodě třídy Akron, ze kterých startovaly stíhací letouny Curtiss F9C Sparrowhawk. Vzducholoď jich nesla pět uvnitř trupu. Z něho byly vypuštěny a letěly, při cestě zpět se musel letoun zachytit speciálním hákem na hrazdě. Obě vzducholodě fungovaly jen krátce a nakonec havarovaly. Projekt byl proto zrušen.

Miliony pistolí pro odboj

Americká armáda přišla za druhé světové války s myšlenkou, jak vyzbrojit odbojové skupiny na územích obsazených Němci a Japonci. Nechala vyvinout malou jednorannou pistoli FP-45 Liberator, jejíž výroba byla velmi jednoduchá a levná. V plánu bylo jich na okupovaná území shodit takové množství, že by nepřítel neměl šanci je všechny najít. Problémem bylo, že z pistole mohla vyjít jen jedna rána a pak se musela složitě nabít. Navíc byla přesná jen asi na čtyři metry. Proto se s nadšením nesetkala a většina z nich byla po válce zničena.

Zdroj: TechInsider

Jaké další bizarní nebo neobvyklé projekty různých armád znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články