Americká občanská válka přispěla k rozvoji a tvorbě sladkostí. Armáda byla jejich hlavním odběratelem

Život vojáků na frontě je velmi těžký a musí se vypořádat s mnoha útrapami a stresovými situacemi. Sladkosti k tomu mohou organizmu napomoci.

i Zdroj fotografie: Ryan Dickey / Creative Commons / CC BY
                   

Války obecně přinášejí rozvoj průmyslu a mnoha technologií, které mají fungovat primárně jako zbraně, ale pak najdou široké uplatnění i v civilní sféře. Ve Spojených státech několik válek přispělo ale k rozmachu průmyslu, který zdánlivě s válkou vůbec nesouvisí. Je jím výroba cukrovinek. Konkrétně jde o sladkost, která je v USA známá jako Necco Wafers.

Sladkost se stala populární za občanské války

Jejich vynálezcem byl anglický přistěhovalec Oliver Chase. V roce 1847 sestrojil řezací stroj na oplatky. Vyráběl malé, nejdříve kosočtverečné různobarevné tenké oplatky, později v podobě tenkých disků, s různými, zpočátku devíti, později sedmi příchutěmi. Chase se spojil se svým bratrem a založili společnost, která produkovala tyto malé laskominy, kterým se říkalo hub wafers. Zde by mohl příběh končit, ale na začátku 60. let 19. století vypukla v USA občanská válka, která do výroby těchto sladkostí zasáhla.

Some history and facts about the Necco.

This famous candy dates to 1847. Oliver Chase, was an 26yr old English…

Zveřejnil(a) Pops‘ Sweets An Treats dne Čtvrtek 21. ledna 2021

Začala je totiž ve velkém odebírat americká unionistická armáda, která je dávala svým vojákům. Miniaturní sladké oplatky zabalené v jakési malé papírové rolce měly několik výhod. Nebyly těžké a vojákům nepřekážely. Navíc se nekazily. Jejich sladká chuť byla populární a cukr v nich obsažený umožňoval unaveným vojákům rychlé získání energie. Mnoha mužům pomáhala překonávat stres a strasti bojů. Když konflikt skončil a vojáci se vrátili domů, byli už věrnými zákazníky pro dodavatele těchto sladkostí. Společnost se tak mohla rozvíjet.

Spojení a další války

V roce 1901 se společnost založená bratry spojila s jinou a vytvořily New England Confectionary Company neboli Necco. Jejich produkt tak byl od roku 1902 označován zkratkou jména společnosti, NECCO Wafers. Následovala první a druhá světová válka, kde se opět tyto sladkosti používaly jako součást potravinových dávek amerických vojáků a díky tomu našly mnoho dalších věrných zákazníků.

Did you know that during WWII, the factory manufactures war materials and NECCO wafers are part of soldiers’ rations.

#FunFact #TravelOutWithMADI #Manufacturing

Zveřejnil(a) MADICORP dne Středa 29. června 2016

Oplatky NECCO Wafers byly velmi oblíbené v řadě zemí, a dostaly se často jako součást proviantu řady vědeckých expedic do exotických koutů světa. Například v roce 1913 je měla s sebou expedice Donalda MacMillana, který je rozdával dětem eskymáků. Dvě tuny těchto sladkostí s sebou údajně vezla i expedice, která se ve 30. letech vydala na jižní pól.

V roce 2018 společnost Necco ale skončila v konkurzu. Koupil ji nový majitel. Chvíli experimentoval s novými příchutěmi, ale neuspěl s nimi. Vrátil se proto k původní receptuře (z roku 1847 mírně upravené v roce 1902! ) a v roce 2020 se sladkosti NECCO Wafers opět v téměř původní podobě objevily na pultech obchodů.

Vzpomínáte na nějakou sladkost či pamlsek, který jste měli na vojně?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články