Smutný konec Hitlerova oblíbence: Generál byl nucen se sám otrávit, jen aby zachránil rodinu

Nacistický režim se s lidmi, kteří s ním nesouhlasili nebo proti němu vystoupili, většinou rázně a vypořádal. Ale mohly existovat i jiné metody.

i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdo byl Hitlerův nejoblíbenější generál? Často se tvrdí, že jím byl Erwin Rommel, přezdívaný Liška pouště. Nejprve se vyznamenal ve Francii, kde jeho divize bez problému porážela francouzské jednotky. Poté, co se stal velitelem Afrikakorpsu, začal být i mediální hvězdou. Jeho manévry a způsoby taktiky se staly doslova legendárními. To jediné ho nejspíše uchránilo před popravou, když se stal podezřelým, že se stýkal se strůjci atentátu na Adolfa Hitlera. Ale nezachránilo mu to život.

Opakované vítězství nad Brity

Že byl tak známý a jeho vojáci ho respektovali a obdivovali, se není čemu divit. Ačkoli měl jen omezené zdroje, přesto se v africké poušti dokázal opakovaně postavit početnějším britským silám. Podařilo se mu je zatlačit až k Egyptu. Dále nemohl, protože se mu nedostávalo zásob, jelikož jejich doprava byla nesmírně obtížná. A byly to hlavně materiální zdroje, které jeho jednotkám po příchodu USA do války zlomily vaz. Ačkoli se velmi zdatně bránily, nakonec severní Afriku ztratily.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Rommel na frontě nepadl, i když Britové se ho snažili zabít. Především kvůli svým velitelským schopnostem a popularitě byl ještě před pádem severní Afriky pod záminkou léčení ponechán v Německu. Marně pro své jednotky žádal evakuaci. Na podzim roku 1943 mu bylo svěřeno budování Atlantského valu. Tehdy už tušil, že je válka prohraná, ale dělal vše, co bylo v jeho silách. Docela správně odhadl, kde se spojenci pokusí o vylodění, ale neměl nad situací kontrolu. Ani dostatek zdrojů.

Zranění v Normandii

V červenci 1944 jeho automobil napadla spojenecká stíhačka a byl těžce raněn. O tři dny později se skupina vysokých německých důstojníků pokusila při pumovém útoku Adolfa Hitlera zabít, ale nebyli úspěšní. Strůjci atentátu byli nemilosrdně popraveni a bezpečnostní složky vyšetřovali, kdo mohl být do plánu zapojený. Jestli Rommel o všem věděl, jasné není. Ale jeho náčelník štábu a nadřízený popraveni byli. Proto se oči režimu upíraly i na něho.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Jeho syn později vzpomínal, že 14. října 1944 do jejich domu přišli dva generálové. Jeho otec prý počítal se dvěma variantami. Buď ho pošlou před soud nebo velet na východní frontu. Nestalo se ani jedno. Nacisté nechtěli soudní proces se známou osobností. Dali mu na vybranou, že soud a následné perzekuce jeho rodiny nebudou, pokud se sám otráví. Rommel se rozloučil s rodinou a nakonec to udělal. O čtyři dny později mu uspořádali státní pohřeb. Hitler se zabil o půl roku později a nacistický režim padl.

Myslíte si, že Rommel byl zapojen do atentátu na Hitlera?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články