Odette Sansom: Francouzka, která vydržela brutální mučení nacistů

Za porážku nacismu položilo život obrovské množství lidí. Odette se štěstím přežila díky lži, které gestapo uvěřilo.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Hrdinka francouzského odboje, známá jen jako Odette, pracovala pro britskou vládu během druhé světové války. Když byla zajata a mučena nacisty, odmítla i přes opakované výhružky a bolestivé výslechy prozradit utajované informace.

Opustila dcery a riskovala život pro odboj

Odette Sansom, známá také pod příjmením Hallowes nebo Churchill, se narodila v roce 1912 ve Francii. S prvním manželem se přestěhovala do Británie. Po začátku 2. světové války se i se třemi dcerami vrátila do Francie, kde navázala kontakty se SOE, tajným zvláštním operačním úřadem Spojeného království ve Francii, a začala pracovat pro britskou vládu jako špiónka.

Dcery nechala v klášterní škole a cestovala po Francii jako spojka a „volný agent” odboje, připravena kdykoli infiltrovat nepřátelské německé složky, ať už armádní, nebo dokonce v rámci SS a gestapa. Přibližně po roce však byla prozrazena, zatčena známým německým lovcem špionů Hugem Bleicherem a převezena na ústředí německé bezpečnostní služby. 

iZdroj fotografie: Flickr

Když odmítla prozradit, kde se nachází její spolubojovníci a spojenci, nejenže zachránila životy dalších agentů, ale umožnila jim pokračovat v práci pro odboj. Po neúspěšných výsleších, při kterých byla i opakovaně surově znásilňována, byla převezena do koncentračního tábora Ravensbrück. Během následujících dvou let byla opět brutálně mučena, nejméně 14krát byla vyslýchána gestapem, přičemž její mučitelé z SS se kromě jiného neštítili vytrhat jí během výslechu všechny nehty na nohou.

Snášela i samotku více než tři měsíce, ale odmítla zradit své kolegy agenty. Jediným důvodem, proč ji nacisté nepopravili, byla její lež o spřízněnosti s Winstonem Churchillem. Falešně také prohlašovala, že její kolega agent Peter Churchill je její manžel. Žádný nacista v okupované Paříži nebyl ochoten nařídit popravu agenta, jenž by později mohl mít pro Berlín značnou hodnotu.

V koncentračním táboře zůstala až do konce války. Po osvobození Odette Sansom obdržela jako první žena v historii George Cross, nejvyšší civilní cenu Spojeného království za odvahu, vytrvalost a obětavost. Do konce svého života podávala svědectví o hrůzách nacistického režimu a účastnila se procesů s válečnými zločinci. Zemřela v roce 1995.

Jaké znáte další ženy, které bojovaly proti nacistům?

Zdroj: TIME
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články