Tajný seznam 12 000 jmen nacistů ukrytých v Argentině vede k ukradenému bohatství enormních rozměrů

Druhá světová válka je protkána důkazy o nacistických zvěrstvech a zločinech. Ještě desítky let po válce stále vyplouvají na povrch nové důkazy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pátrači z židovského centra Simona Wiesenthala nalezli seznam 12 000 nacistů, kteří žili ve 30. letech minulého století. Většina záznamů byla o účtech ve Švýcarsku v bankovní instituci, tehdy známou pod jménem Schweizerische Kreditanstalt. Na nich bylo peněžité jmění, které nacisté během bizarních zákonů pro židy a holokaustu ukradli a poté si jej vkládali na utajené účty ve Švýcarsku. Po objevu se centrum dožadovalo zpřístupnění přístupu do bankovních archivů, aby mohlo majetek navrátit jeho právoplatným majitelům.

Organizace, která loví nacisty

Centrum Simona Wiesenthala je mezinárodní organizace, která se snaží napravit svět a navrátit lidská práva. Bylo založeno roku 1977 v Los Angeles a přezdívalo si lovci nacistů. Zabývá se bojem proti rasismu, antisemitismu a terorismu. Spolu s Izraelem se také snaží chránit židovskou rasu a jejich bezpečí.

centrum simona wiesenthala iZdroj fotografie: Uživatel Clascaris / Public Domain

Existuje také kampaň Simona Wiesenthala, a to pod názvem Operace poslední šance. Jde o kampaň, která se snaží vypátrat dosud žijící nacistické zločince a dostat je před soud, aby pykali za své skutky z dob holokaustu. Na tento motiv organizace vyvěsila plakáty v německých městech a za peněžitou odměnu se občany snažila nabádat k tomu, aby jedny z posledních žijících nacistů udali.

Zmizeli neznámo kam

Jedním z nejhorších nacistických zločinců byl Adolf Eichmann. Podílel se na založení holokaustu a následně, jako většina nacistů, uprchl a našel své útočiště v Argentině. Roku 1960 ho ale vypátrali izraelští agenti a dovlekli jej před soud v Jeruzalémě. Soudní verdikt zněl jasně – rozsudek smrti. Krátce na to, roku 1962, Eichmanna oběsili.

Adolf Eichmann soud iZdroj fotografie: Huntington Theatre Company / Creative Commons / CC BY

Agenti dále pokračovali v hledání nacistických zločinců, mnoho jich ale nenašli. Stejně tak nenašli ani peněžní majetky odcizené nacisty. Výzkumy odhalily kopii německých odborů, kterou roku 1941 a 1943 založila argentinská vyšetřovací komise. V kopiích a dokumentech také našli seznam bankovních převodů mezi nacisty v Argentině a švýcarskou bankovní institucí Schweizerische Kreditanstalt, dnes pod jménem Credit Suisse.

Jak se stavíte k potrestání válečných zločinců?

ZDROJ: WARHISTORYONLINEY, WIKIPEDIA

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články