Operace Overlord: krvavá lázeň na francouzských plážích

Přesně před 76 lety, 6. června 1944, začala nejdůležitější spojenecká operace druhé světové války – Operace Overlord. Prim hrály jednotky Spojených států, Velké Británie a Kanady ale po jejich boku bojovali a umírali také Češi, Slováci, Francouzi, Australané, Nizozemci, Belgičané a mnozí další.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ve Francii v průběhu celé bitvy o Normandii celkem přistálo téměř jeden a půl milionu spojeneckých vojáků, čelilo jim necelých 400 tisíc Němců s podporou několika italských jednotek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vylodění probíhalo na čtyřech plážích

Počasí vylodění nepřálo

Akce měla původně začít o den dříve, ale počasí spojencům úmysly zhatilo. Nešlo jen o rozbouřené moře, povětrnostní podmínky znemožňovaly také parašutistické výsadky do týlu nepřítele a letecké bombardování, které mělo spolu s bombardováním z lodí postup do vnitrozemí usnadnit. Ani 6. června 1944 nebylo počasí zdaleka optimální, ale spojenci už nechtěli čekat. Navíc věřili, že Němci nebudou útok v takové slotě očekávat.

Smrtonosná Omaha Beach

Spojenci se vylodilo na čtyřech plážích pojmenovaných Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Na pláži Omaha byly boje nejkrvavější, i proto, že německé pozice hájili zkušení veteráni. Svou roli ovšem hrálo také již zmíněné počasí, kvůli kterému se spojeneckým bombardérům nepodařilo trefit německé pozice. Rozbouřené moře a vysoké vlny zase vychýlily z kurzu čluny určené k vylodění a jednotky tak přistávaly na jiných místech, než bylo plánováno. Většina tanků, které měly přistát na pláži Omaha, se navíc potopila.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnozí událost nazývají krvavou lázní

Přes obrovské ztráty se nakonec spojencům podařilo prolomit německou obranu a pozice udržet dostatečně dlouho na to, aby do Francie mohly v dalších dnech dorazit čerstvé posily. O Operaci Overlord a událostech dalších dní byly napsány desítky odborných i populárních knih. Jako kulisu využívají vylodění v Normandii i slavné filmy, například:

  • Zachraňte vojína Ryana
  • Bratrstvo neohrožených
  • Velká červená jednička

KVÍZ: Kdy začala Operace Overlord?Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 248 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
VědaŽivě.cz
Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale