Operace Overlord: krvavá lázeň na francouzských plážích

Přesně před 76 lety, 6. června 1944, začala nejdůležitější spojenecká operace druhé světové války – Operace Overlord. Prim hrály jednotky Spojených států, Velké Británie a Kanady ale po jejich boku bojovali a umírali také Češi, Slováci, Francouzi, Australané, Nizozemci, Belgičané a mnozí další.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ve Francii v průběhu celé bitvy o Normandii celkem přistálo téměř jeden a půl milionu spojeneckých vojáků, čelilo jim necelých 400 tisíc Němců s podporou několika italských jednotek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vylodění probíhalo na čtyřech plážích

Počasí vylodění nepřálo

Akce měla původně začít o den dříve, ale počasí spojencům úmysly zhatilo. Nešlo jen o rozbouřené moře, povětrnostní podmínky znemožňovaly také parašutistické výsadky do týlu nepřítele a letecké bombardování, které mělo spolu s bombardováním z lodí postup do vnitrozemí usnadnit. Ani 6. června 1944 nebylo počasí zdaleka optimální, ale spojenci už nechtěli čekat. Navíc věřili, že Němci nebudou útok v takové slotě očekávat.

Smrtonosná Omaha Beach

Spojenci se vylodilo na čtyřech plážích pojmenovaných Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Na pláži Omaha byly boje nejkrvavější, i proto, že německé pozice hájili zkušení veteráni. Svou roli ovšem hrálo také již zmíněné počasí, kvůli kterému se spojeneckým bombardérům nepodařilo trefit německé pozice. Rozbouřené moře a vysoké vlny zase vychýlily z kurzu čluny určené k vylodění a jednotky tak přistávaly na jiných místech, než bylo plánováno. Většina tanků, které měly přistát na pláži Omaha, se navíc potopila.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnozí událost nazývají krvavou lázní

Přes obrovské ztráty se nakonec spojencům podařilo prolomit německou obranu a pozice udržet dostatečně dlouho na to, aby do Francie mohly v dalších dnech dorazit čerstvé posily. O Operaci Overlord a událostech dalších dní byly napsány desítky odborných i populárních knih. Jako kulisu využívají vylodění v Normandii i slavné filmy, například:

  • Zachraňte vojína Ryana
  • Bratrstvo neohrožených
  • Velká červená jednička
KVÍZ: Kdy začala Operace Overlord?
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout