Operace Overlord: krvavá lázeň na francouzských plážích

Přesně před 76 lety, 6. června 1944, začala nejdůležitější spojenecká operace druhé světové války – Operace Overlord. Prim hrály jednotky Spojených států, Velké Británie a Kanady ale po jejich boku bojovali a umírali také Češi, Slováci, Francouzi, Australané, Nizozemci, Belgičané a mnozí další.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ve Francii v průběhu celé bitvy o Normandii celkem přistálo téměř jeden a půl milionu spojeneckých vojáků, čelilo jim necelých 400 tisíc Němců s podporou několika italských jednotek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vylodění probíhalo na čtyřech plážích

Počasí vylodění nepřálo

Akce měla původně začít o den dříve, ale počasí spojencům úmysly zhatilo. Nešlo jen o rozbouřené moře, povětrnostní podmínky znemožňovaly také parašutistické výsadky do týlu nepřítele a letecké bombardování, které mělo spolu s bombardováním z lodí postup do vnitrozemí usnadnit. Ani 6. června 1944 nebylo počasí zdaleka optimální, ale spojenci už nechtěli čekat. Navíc věřili, že Němci nebudou útok v takové slotě očekávat.

Smrtonosná Omaha Beach

Spojenci se vylodilo na čtyřech plážích pojmenovaných Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Na pláži Omaha byly boje nejkrvavější, i proto, že německé pozice hájili zkušení veteráni. Svou roli ovšem hrálo také již zmíněné počasí, kvůli kterému se spojeneckým bombardérům nepodařilo trefit německé pozice. Rozbouřené moře a vysoké vlny zase vychýlily z kurzu čluny určené k vylodění a jednotky tak přistávaly na jiných místech, než bylo plánováno. Většina tanků, které měly přistát na pláži Omaha, se navíc potopila.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnozí událost nazývají krvavou lázní

Přes obrovské ztráty se nakonec spojencům podařilo prolomit německou obranu a pozice udržet dostatečně dlouho na to, aby do Francie mohly v dalších dnech dorazit čerstvé posily. O Operaci Overlord a událostech dalších dní byly napsány desítky odborných i populárních knih. Jako kulisu využívají vylodění v Normandii i slavné filmy, například:

  • Zachraňte vojína Ryana
  • Bratrstvo neohrožených
  • Velká červená jednička
KVÍZ: Kdy začala Operace Overlord?
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články