Opuštěná a veřejnosti přístupná místa ze studené války skrývají neuvěřitelné úkazy: jsou inspirací na výlet i dobrodružství

Obzvláště v zemích východního bloku se po pádu železné opony čas na některých místech zastavil. Některá jsou dodnes přístupná lidem, které vrací o desítky let zpět.

Kazachstán, rozestavěný raketoplán i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když studená válka skončila, některá místa důležitá pro tehdejší dobu doslova ztratila význam. Lidé je opustili a mají stejnou podobu jako kdysi, i když se na nich samozřejmě podepsal čas, vliv počasí nebo různí vandalové. Přesto lze na východě i západě najít relikvie minulosti poskytující neuvěřitelnou podívanou. Pro někoho dokonce mohou být skvělým námětem, kam se vydat na výlet, ačkoliv ne vždy je to samozřejmě možné.

Nedokončený raketoplán a znovuvyužitá továrna

Pakliže se v Kazachstánu dostanete do blízkosti Bajkonuru, můžete spatřit haly, v nichž byly stavěny sovětské raketoplány Buran. A dokonce se tam dodnes nachází rozestavěný exemplář, takže to opravdu vypadá, jako by se tu zastavil čas. V Petrohradu, pokud se Čechům opět otevře Rusko, je pak zajímavý bývalý petrohradský podnik Červený trojúhelník. Ve zrekonstruované části jsou firmy, kavárny i další místa a atrakce, ačkoliv zbytek zcela chátrá.

Památník bulharských komunistů na vrcholu hory

Jedním z takových míst může být bulharská hora Buzludža dosahující výšky 1 439 metrů nad mořem. Na jejím vrcholu vyrostlo v 80. letech 20. století monumentální dílo – památník Bulharské komunistické strany. Ve své době na něj speciální daní přispěl každý občan Bulharska, otevřen byl v roce 1981. Byl velmi populární a konaly se zde různé stranické akce. Od roku 1990 ale místo chátrá. Kdokoli se k němu může přijít podívat, ale vchody by měly být zazděné. V okolí později vyrostly větrné elektrárny.

Buzludza

Zveřejnil(a) Tomáš Tříska dne Úterý 17. července 2018

Staré lokomotivové depo a opuštěné sportoviště

Za zmínku stojí rovněž budapešťská čtvrť Istvantelak, v níž leží staré lokomotivní depo, a to v těsném sousedství depa moderního. Konkrétně se jedná o severní část maďarského hlavního města, kam může zavítat kdokoliv. Po vstupu si doslova zažijete časový skok, vlaková historie tu totiž skýtá i opravdu raritní kousky. Další zajímavou stavbou bývalé východní Evropy je pak kulturní a sportovní komplex v estonském hlavním městě Tallinnu přezdívaný Gorkholl.

Staré depo v Budapešti iZdroj fotografie: Loco Steve / Creative Commons / CC BY-SA
Staré depo v Budapešti

Letoun na Islandu a alpská stanice

V západních zemích lze třeba na Islandu vyrazit k troskám letounu DC-3 na jižním pobřeží ostrova. Stroj tu musel nouzově přistát v roce 1973 a všichni členové posádky přežili, ale trosky dosud nikdo neodklidil, pročež dnes tvoří velmi zajímavou dominantu. Stejně tak jako již nefunkční radarová stanice, kterou můžete najít vysoko v italské části Alp.

Stará jaderná elektrárna Černobyl

Až skončí válka na Ukrajině, může být zase pro mnohé lákavým místem okolí jaderné elektrárny Černobyl; tedy pakliže získáte povolení vstoupit. Město Pripjať muselo být kvůli havárii evakuované, načež je dodnes opuštěné a pohlcuje ho příroda. V samotné jaderné elektrárně je nejen sarkofág překrývající havarovaný jaderný reaktor, ale třeba i nedokončená chladící věž.

Jaká zajímavá místa s relikty studené války znáte?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články