Opuštěná a veřejnosti přístupná místa ze studené války skrývají neuvěřitelné úkazy: jsou inspirací na výlet i dobrodružství

Obzvláště v zemích východního bloku se po pádu železné opony čas na některých místech zastavil. Některá jsou dodnes přístupná lidem, které vrací o desítky let zpět.

Kazachstán, rozestavěný raketoplán i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když studená válka skončila, některá místa důležitá pro tehdejší dobu doslova ztratila význam. Lidé je opustili a mají stejnou podobu jako kdysi, i když se na nich samozřejmě podepsal čas, vliv počasí nebo různí vandalové. Přesto lze na východě i západě najít relikvie minulosti poskytující neuvěřitelnou podívanou. Pro někoho dokonce mohou být skvělým námětem, kam se vydat na výlet, ačkoliv ne vždy je to samozřejmě možné.

Nedokončený raketoplán a znovuvyužitá továrna

Pakliže se v Kazachstánu dostanete do blízkosti Bajkonuru, můžete spatřit haly, v nichž byly stavěny sovětské raketoplány Buran. A dokonce se tam dodnes nachází rozestavěný exemplář, takže to opravdu vypadá, jako by se tu zastavil čas. V Petrohradu, pokud se Čechům opět otevře Rusko, je pak zajímavý bývalý petrohradský podnik Červený trojúhelník. Ve zrekonstruované části jsou firmy, kavárny i další místa a atrakce, ačkoliv zbytek zcela chátrá.

Památník bulharských komunistů na vrcholu hory

Jedním z takových míst může být bulharská hora Buzludža dosahující výšky 1 439 metrů nad mořem. Na jejím vrcholu vyrostlo v 80. letech 20. století monumentální dílo – památník Bulharské komunistické strany. Ve své době na něj speciální daní přispěl každý občan Bulharska, otevřen byl v roce 1981. Byl velmi populární a konaly se zde různé stranické akce. Od roku 1990 ale místo chátrá. Kdokoli se k němu může přijít podívat, ale vchody by měly být zazděné. V okolí později vyrostly větrné elektrárny.

Buzludza

Zveřejnil(a) Tomáš Tříska dne Úterý 17. července 2018

Staré lokomotivové depo a opuštěné sportoviště

Za zmínku stojí rovněž budapešťská čtvrť Istvantelak, v níž leží staré lokomotivní depo, a to v těsném sousedství depa moderního. Konkrétně se jedná o severní část maďarského hlavního města, kam může zavítat kdokoliv. Po vstupu si doslova zažijete časový skok, vlaková historie tu totiž skýtá i opravdu raritní kousky. Další zajímavou stavbou bývalé východní Evropy je pak kulturní a sportovní komplex v estonském hlavním městě Tallinnu přezdívaný Gorkholl.

Staré depo v Budapešti iZdroj fotografie: Loco Steve / Creative Commons / CC BY-SA
Staré depo v Budapešti

Letoun na Islandu a alpská stanice

V západních zemích lze třeba na Islandu vyrazit k troskám letounu DC-3 na jižním pobřeží ostrova. Stroj tu musel nouzově přistát v roce 1973 a všichni členové posádky přežili, ale trosky dosud nikdo neodklidil, pročež dnes tvoří velmi zajímavou dominantu. Stejně tak jako již nefunkční radarová stanice, kterou můžete najít vysoko v italské části Alp.

Stará jaderná elektrárna Černobyl

Až skončí válka na Ukrajině, může být zase pro mnohé lákavým místem okolí jaderné elektrárny Černobyl; tedy pakliže získáte povolení vstoupit. Město Pripjať muselo být kvůli havárii evakuované, načež je dodnes opuštěné a pohlcuje ho příroda. V samotné jaderné elektrárně je nejen sarkofág překrývající havarovaný jaderný reaktor, ale třeba i nedokončená chladící věž.

Jaká zajímavá místa s relikty studené války znáte?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky