Originální hřbitov sovětských pilotů v Estonsku. Společně s nimi jsou zde pohřbeny i části jejich letadel

Mezi místa, která stojí za to navštívit, se řadí i estonský hřbitov, kde jsou pochování sovětští piloti. Řada z nich má místo náhrobku kus svého letadla.

i Zdroj fotografie: Robert Treufeldt / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Poblíž estonské letecké základy Ämari se nachází hřbitov, který je na první pohled unikátní. Ačkoliv je umístěný při okraji lesa, je dobře viditelný ze silnice a přitahuje tak řadu návštěvníků. Jedná se o hřbitov sovětských pilotů, kteří jsou zde pochováni společně s částmi svých letadel. O původu nevšedních náhrobků se spekuluje, avšak je více než pravděpodobné, že se opravdu jedná o části těch stejných letadel, ve kterých piloti havarovali a zahynuli.

Nevšední náhrobky vyvolávají řadu pocitů

Každý náhrobek má jistou symboliku, která je vyjádřena jeho specifickou úpravou. Náhrobky na tomto hřbitově jsou tematické vzhledem k povolání pochovaných mužů. Ačkoliv se mezi náhrobky nachází i „obyčejné“, podobné těm, které známe z jiných hřbitovů, nalezneme zde i řadu takových, které se nedají přehlédnout. Místo klasického náhrobního kamene jsou na hrobech umístěny ocasní křídla sovětských letadel.

iZdroj fotografie: Robert Treufeldt / Creative Commons / CC BY-SA

Při pohledu na celý hřbitov má řada lidí dojem, jako by letadla byla připravená k útoku a čekala pod zemí na pokyn vyrazit vpřed. Části letadel jsou v ostrém kontrastu k místní přírodě – borovému lesu, který hřbitov obklopuje. Tento kontrast spolu s charakterem místa vytvořily v oblasti zvláštní atmosféru, která vyvolává vzpomínky na estonskou historii, kdy země čelila dlouhodobé sovětské okupaci.

Místo poznamenané sovětskou okupací

Sovětský svaz okupoval Estonsko od roku 1940 až do obnovení estonské samostatnosti v roce 1991. Během okupace byly na letecké základně v Ämari, tehdy přejmenované na Suurkülské letiště, situovány letky letounů Suchoj Su-24 (označované také jako Fencer). Z částí těchto letounů jsou pravděpodobně vytvořeny netradiční náhrobky na přilehlém hřbitově. Do současnosti není známo, kolik pilotů je na hřbitově pochovaných, ovšem předpokládá se, že většina byla zaslána zpět jejich rodinám.

iZdroj fotografie: Robert Treufeldt / Creative Commons / CC BY-SA

Hřbitov je tak založen zejména na počest obětem, které tito muži pro svoji vlast přinesli. Po skončení sovětské okupace bylo letiště nevyužívané až do roku 1997, kdy se z něj stala opět letecká základna. Poté, co Estonsko vstoupilo v roce 2004 do NATO, prošla (již opět) letecká základna Ämari řadou oprav a úprav. Přilehlý hřbitov však zůstal nedotčen. V současné chvíli slouží hřbitov zejména jako památka a je s ním nakládáno s tímto vědomím.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články