Osm nejúspěšnějších amerických tanků historie. Řada z nich se používá pro své nepopsatelné výhody dodnes

Od druhé světové války jsou Spojené státy bezesporu tankovou velmocí, která produkuje velmi kvalitní stroje. Mnohé z nich sloužily nejen ozbrojeným silám USA, ale i v řadě jiných zemí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když USA v roce 1917 vstoupily do války, žádné tanky neměly. Jejich první tankové jednotky tak musely být vybaveny cizími stroji, například francouzskými FT-17. V meziválečném období Američané tanková vojska zanedbávali. O obrněnce se začali intenzivně zajímat až s příchodem druhé světové války. Od té doby americký průmysl vyprodukoval řadu tanků, které významně zasáhly do dějin válečnictví. Tohle je osm z nich.

M3 Stuart – vyrobeno 22 700 kusů

iZdroj fotografie: Uživatel Marko M~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA

Lehký tank z období druhé světové války. Díky své rychlosti býval často používán jako průzkumný. Jeho nevýhodou bylo slabé pancéřování a pouze 37 milimetrové dělo, které si nebylo schopné poradit s moderními tanky. Stroj byl zařazen do mnoha armád. V sedmdesátých letech se stále účastnil konfliktů v latinské Americe.

M4 Sherman – vyrobeno 49 200 kusů

iZdroj fotografie: Hutchinson / public domain

Hlavní tank Spojenců na západní frontě. V době svého zavedení se jednalo o dobrý stroj, ale koncem války již nestačil na mnohem lepší německé typy. Jeho původní 75 milimetrové dělo bylo často nahrazeno silnějšími typy. Jeho výhodou byla rychlost a hlavně masová produkce. Během války i po ní se dostal do výzbroje mnoha zemí a ještě několik desetiletí se účastnil konfliktů po celém světě.

M24 Chaffee – vyrobeno 4 700 kusů

iZdroj fotografie: Uživatel AlfvanBeem / Creative Commons / CC0

Lehký tank postavený v druhé polovině druhé světové války. Byl to rychlý tank, který opět neměl příliš silné pancéřování. Byl ale vybavený 75 milimetrovým dělem, které mu dávalo šanci proti některým soupeřům. Používal se i ve válkách v Koreji nebo ve Vietnamu a u některých armád zůstal několik desítek let.

M-26 Pershing – vyrobeno 2 200 kusů

iZdroj fotografie: Uživatel MWAK / Public domain

Tento těžký tank byl odpovědí především na německé stoje Tygr a Tygr II, se kterými si tanky Sherman dokázaly poradit s obrovskými potížemi. Tank byl nejen silně pancéřován, ale hlavně vybavený silným 90 milimetrovým dělem. Do druhé světové války zasáhl jen v omezené míře, ale velmi se osvědčil za korejské války proti ruským T-34/85.

M47 – Patton – vyrobeno 8 500 kusů

iZdroj fotografie: Uživatel Wilson44691 / Creative Commons / CC0

Tank měl ve výzbroji nahradit M26 Pershing. Byl poprvé nasazený ještě za války v Koreji. Tank si koupilo mnoho zemí NATO a dalších amerických spojenců. V některých armádách je omezeně používán i dnes. Hlavní zbraní bylo dělo ráže 90 milimetrů. Tank se účastnil například střetů mezi Indií a Pákistánem, války mezi Irákem a Íránem a turecké invaze na Kypr.

M48 Patton – vyrobeno 12 000 kusů

iZdroj fotografie: Robert C. Lafoon / Public domain

Ačkoli je podobný tanku M47, jde konstrukčně o jiný stroj. Sloužil v americké armádě v první polovině studené války. Do výzbroje ho zařadilo mnoho dalších států a stroj se dočkal mnoha modifikací a modernizací. Třeba Turecko nebo Tchaj-wan mají stroje ve výzbroji dosud. Měl dělo ráže 90 milimetrů, některé varianty mají dělo ráže 105 milimetrů. Účastnil se konfliktů mezi Indií a Pákistánem, v boji ho využila i izraelská armáda.

M60 Patton – vyrobeno 15 000 kusů

iZdroj fotografie: Bob Simons / Public domain

Hlavní americký bitevní tank druhé poloviny studené války. Do výzbroje ho zařadila řada armád, v mnohých slouží dodnes, případně je uskladněn jako rezerva. Byl vyzbrojen dělem ráže 105 milimetrů. Vybavený byl ocelovým pancířem, který neposkytuje dostatečnou ochranu proti moderním protitankovým zbraním. Například Izrael ho přebudoval na model Sabra, který má 120 milimetrové dělo a výrazně posílené pancéřování.

M1 Abrams – vyrobeno 12 200 kusů

iZdroj fotografie: Unsplash

Hlavní americký bitevní tank současnosti. Je považovaný za jeden z nejlepších tanků světa. Byl zařazený do výzbroje v 80. letech a proslavil se především ve Válce v Zálivu. Zde si hravě poradil s tanky T-72 ruské konstrukce, proti kterým byl navržen. Abrams má 120 milimetrové dělo a kompozitní pancéřování, které je obtížné prorazit. Jeho konstrukce umožňuje instalaci moderních systémů, což tanku i po téměř 40 letech od jeho zavedení umožňuje být stále na špičce. Ve výzbroji ho má třeba Egypt či Tchaj-wan.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články