Poslední hodiny hrdinských parašutistů Gabčíka a Kubiše. Střelba na kostel se rozléhala ulicemi Prahy

Společně se ukrývali na různých místech, aby je Němci nenašli. Nakonec je ale vypátrali v kostele svatého Cyrila a Metoděj, kde zahájili útok aby je zajali.

i Zdroj fotografie: Uživatel Ludek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Poslední boj parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše se odehrál v kostele svatého Cyrila a Metoděje. Byli zodpovědní za atentát na Říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté tehdy chtěli všem dokázat, že si vynutí spravedlnost za každou cenu.

Co předcházelo boji v kostele

Většina z vás je známe co poslednímu boji Gabčíka a Kubiše předcházelo. Byl to atentát na Heydricha, vyhlazení Lidic a nakonec i zrada Karla Čurdy. Který pomohl Němcům vypátrat kde se parašutisté ukrývají.

iZdroj fotografie: Bundes archiv / Creative Commons / CC BY-SA

Akce odzbrojit a zatknout parašutisty

Parašutisté se ukrývali v kostelní kryptě. Dne 18. června 1942 ve dvě hodiny ráno byl vydán rozkaz je odzbrojit a zajmout. Po čtvrté hodině ranní začala celá akce, které se účastnilo na desítky příslušníků gestapa, 360 příslušníků SS Prag a 407 můžu z náhradního praporu SS Deutschland.

Střelba z okolních budov

Němci nejdříve zahájili střelbu z okolních budov, ale to bylo příliš riskantní. První útok byl odražen, navzdory tomu že Gapčík s Kubišem měli jen pistole a několik granátů Mills. Nacisti byli vyzbrojeni samopaly, kulomety a puškami, používali i střepinové granáty. Jedním z nich byl těžce zraněn Kubiš, střepina ho zasáhla nad levým okem.

iZdroj fotografie: Petr Vilgus / Creative Commons / CC BY-SA

Němci pronikly do kostela

Po nezdařeném pokusu zvenčí se nakonec Němcům podařilo proniknout do kostela. Parašutisti se bránily střelbou z vyvýšené galerie. Nakonec byl Jan Kubiš odvezen v bezvědomí, Josef Bublík zemřel při převozu a Adolf Opálka byl na místě zabit.

Poslední kulku pro sebe

Němci se snažili kryptu zatopit, ale voda stoupala příliš pomalu až nakonec usoudili, že je to zbytečné. Josef Gabčík, Josef Valčík, Jaroslav Švarc i Jan Hrubý nakonec zvolili smrt vlastní rukou. Překazili tak nacistům šanci na veřejné zostuzení, odsouzení a nakonec by je stejně čekala poprava. Bojovali statečně do poslední chvíle. I přesto, že Gabčík spáchal sebevraždu a Kubiš na následky zranění zemřel, odvedli velký čin, za který se jim dostalo uznaní.

Zdroj: History, BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články