Slavný generál Potter stojí za zrodem zábavního parku Disney World. Bez jeho zkušeností by si Walt Dysney ani neškrtl

Zábavní centrum na Floridě Magic Kingdom každý rok navštíví miliony dětí se svými rodiči. Postavit ho v bažinatém terénu byl velmi složitý úkol.

i Zdroj fotografie: Uživatel Backattaxk251 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když přijdou návštěvníci do Magic Kingdom parku od Walta Dysneyho na Floridě, asi by je nikdy nenapadlo, že je toto úchvatné dílo spojeno s armádou. Touto spojkou je bývalý americký generál William Everett Potter. Hlavně díky jeho zkušenostem a organizačním schopnostem toto dílo stojí. Walt Dysney ho na úkol postavit park osobně najal.

Logistika vylodění v Normandii

Ve svém mládí Potter vystudoval nejen West Point, ale i stavební inženýrství na MIT. Za druhé světové války působil jako inženýrský důstojník při spojeneckém velení v Anglii a podílel se na plánování logistiky při vylodění v Normandii. Později organizoval operaci zásobování spojeneckých jednotek Red Ball Express. V 50. letech byl guvernérem zóny Panamského průplavu a po odchodu z armády výkonným viceprezidentem Světové výstavy v New Yorku.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Zde se seznámil s Waltem Dysneyem. Ten zrovna plánoval expanzi svého zábavního parku na východní pobřeží USA. Vybral si k tomu Floridu, kde je celý rok teplo. Problém byl, že pozemky, které měl k dispozici, byly v podstatě jedna velká bažina. Nakonec se s Potterem domluvil, že tu bývalý armádní důstojník bude práce řídit. Jeho prvním úkolem bylo vyčistit vodu jezera Bay lake. Ta byla smíchána s bahnem.

Tunely, které se nekopaly

Nechal ho odčerpat a navézt do něho spousty písku. K naplnění použil i čistší vodu ze studen. To byl jednodušší úkol. Protože celý prostor byla bažina a park potřebuje mnoho servisních tunelů, musel se se svým týmem poprat s tímto úkolem. Tunely nekopali, ale vystavěli je na povrchu a pak zasypali. Dnes tak Magic Kingdom stojí vlastně až v patře, kdy přízemí jsou tunely a zázemí. Také je může využívat ochranka a VIP hosté.

iZdroj fotografie: Tom Arthur / Creative Commons / CC BY-SA

Protože při bouřích se může území zatopit, což by mohlo park výrazně poškodit a na dlouhou dobu ho vyřadit z provozu, musel se vypořádat i s tímto problémem. Je zde proto řada odvodňovacích příkopů. Také při otevření parku, který byl zprovozněn v roce 1971, zařídil, aby zdejší fontány fungovaly 24 hodin denně. Z Panamy věděl, že jen tak se zbaví komárů. Do důchodu odešel v roce 1974. Dnes je po něm pojmenován jeden z trajektů v parku.

Jak moc mohou být vojenské zkušenosti prospěšné v civilním životě?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články