Pearl Harbor: Jak Japonci zatáhli USA do války

Japonský útok na americkou základnu na Pearl Harbor na Havaji je podle mnoha historiků největší vojenská prohra Spojených států v historii. Zatímco japonské ztráty byly minimální, Američané přišli o devět lodí a téměř dvě stě letadel.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Další letadla a lodě byly vážně poškozeny, o život pak přišlo téměř dva a půl tisíce vojáků a civilních armádních zaměstnanců.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Odveta na sebe nenechala dlouho čekat

Neopatrnost se Američanům vymstila

Vše mohlo dopadnout úplně jinak, kdyby se torpédoborci USS Ward podařilo odhalit miniponorku nahlášenou už ve čtyři hodiny ráno jednou z dalších lodí, ale nestalo se tak. O dvě a půl hodiny později sice USS Ward japonskou ponorku našel, tou dobou už byla dokonce v přístavu, ale po jejím zneškodnění americká opatrnost opadla. Dokonce tak, že když se na radaru objevily blížící se japonská letadla, posádka je mylně pokládala za americké letouny B-17. V té době zbývalo do zahájení náletu zhruba 50 minut, dost času na to, aby z letadlových lodí odstartovali stíhači. Ale nestalo se tak.

Jako ze zlého snu

Japonský útok byl tak rychlý, že americká posádka prakticky nestihla zareagovat. Zahájen byl pět minut před osmou ranní, o hodinu později dorazila druhá japonská vlna. První minuty připomínaly masakr, Američané nebyli na útok vůbec připraveni. Přestože na třech vojenských letištích na ostrově bylo dohromady téměř 400 letadel, vzlétnout se podařilo jen několika z nich, prvnímu navíc až v 8:30. V té době už ale bylo prakticky dobojováno. Japonci nakonec ani neuskutečnili plánovanou třetí vlnu útoku. Japonské ztráty byly s těmi americkými nesrovnatelné:

  • Zahynulo 64 mužů
  • 29 letadel sestřeleno
  • 5 miniponorek ztraceno (4 potopeny, 1 uvízla na mělčině)
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Během útoku zahynulo 64 mužů

Americká odveta

Američané pochopitelně nemohli takový masakr nechat bez povšimnutí a vstoupili do druhé světové války na straně spojenců. Ukončení bojů v Tichomoří však umožnilo až svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki, fanatickým režimem vedení Japonci by bez využití tak hrůzostrašné zbraně byli schopni bojovat ještě dlouhé měsíce po porážce Německa v Evropě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka