5 významných vánočních událostí, které se vepsaly do historie. Ne vždy se odpočívalo s vaječňákem v ruce

Některé události byly pro miliony lidí doslova vánočním dárkem. Staly se právě na Štědrý den a ve velké míře ovlivnily osud lidstva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: L’imaginaire / Creative Commons / CC0
i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Henry Hintermeister / Public Domain
i Zdroj fotografie: Gsoft educlick service / Creative Commons / CC BY
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Ať už se na Vánoce díváte jako na náboženskou oslavu nebo jako na záminku k tomu, abyste si dopřáli vaječný likér, je to vždy ideální čas, zavzpomínat na minulost. Vytvořili jsme pro vás přehled těch nejvýznamnějších událostí, které se odehrály na Štědrý den, a zapsaly se jednou provždy do dějin.

Vánoční příměří na západní frontě (1914)

Snad nejznámější, ale historicky nejméně působivé z této pětice je dobře zdokumentované vánoční příměří. Vánoční příměří se odehrálo roku 1914 na západní frontě mezi Německem a Británií. Vojáci drželi dočasné příměří během Štědrého dne, při kterém se spřátelili. Poté bylo těžší vracet se zpět do války a začít na sebe opět střílet.

Vánoční přměří iZdroj fotografie: L’imaginaire / Creative Commons / CC0

Strany si vyměňovaly dárky, které představovaly cigarety, jídlo, pivo, zpívaly koledy a hrály fotbal, který mimochodem vyhráli Němci se skóre 3:2. Tato myšlenka, kanonizovaná jako zářná epizoda zdravého rozumu v krvavé lázni 1. světové války, je pravděpodobně slunečnější než realita. Stojí však za zmínku pro jejího vánočního ducha v tak ponuré době.

Odstup z funkce prezidenta SSSR (1991)

Když se Rusko v roce 1991 téměř úplně zhroutilo, poslední ranou zasazenou panu Gorbačovovi a SSSR bylo ukrajinské referendum za nezávislost, které zpečetilo osud Sovětského svazu. Gorbačov odstoupil o dva dny později na Vánoce a o další dva dny později byla ukončena studená válka.

Bývalý prezident Gorbačov iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY

Studená válka byl stav politického a vojenského napětí mezi komunistickými státy, zejména Sovětským svazem a jeho satelitními státy a spojenci, a západním světem, hlavně Spojenými státy americkými a jejich spojenci. Mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými existovala přes čtyřicet let.

Karel veliký korunovaný římským císařem (800)

Byl to den otce Vánoc, kdy byl takzvaný Pater Europae neboli otec Evropy, korunován římským císařem. Mezi jeho četné úspěchy patří, že Karel Veliký poprvé od římské říše sjednotil většinu západní Evropy. Oživil dokonce vzdělanost ve školách, stabilizoval měnu a v podstatě zajistil udržení křesťanství na západě na další roky.

Korunovace Karel veliký iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Nebyl to žádný malý seznam úspěchů. Poněkud méně známo je, že byl katalyzátorem karolínské miniatury, standardizovaného písma, které umožnilo latinské abecedě snadno porozumět a komunikovat v Evropě a oživil účast v kostelech na bohoslužbách díky výše zmíněnému křesťanství, které se snažil udržet.

Washingtonské vítězství v Trentonu (1776)

Po sérii porážek v New Yorku a se zmenšující důvěrou s americkým snem o nezávislosti se George Washingtona v hluboké noci o Váncích roku 1776 rozhodl překročit řeku Delaware a pochodovat se svými vojáky do Trentonu v New Jersey. Tam porazili velké množství hesenských jednotek.

George Washington iZdroj fotografie: Henry Hintermeister / Public Domain

Bitvu vyhráli, což značně pomohlo zvýšit morálku mužů, a zvrátit průběh války. Tento překvapivý útok se později stal známý pod názvem „Deset zásadních dnů“, čímž byly položeny základy pro následná vítězství Washingtonu u Princetonu a druhou bitvu o Trenton, než nakonec vojáci pod velením Washingtona válku vyhráli.

Úspěšná zkušební verze Wolrd Wide Web (1990)

Ve vánočním dárku, který se nepochybně bude dávat pod stromeček i v nadcházejících letech, byla úspěšně spuštěna raná verze toho, čemu se později říkalo jednoduše „web“. Zahrnoval ranou verzi webového serveru, první webové stránky a webový prohlížeč. Vše se stalo o Vánocích, roku 1990.

WWW. - World Wide Web iZdroj fotografie: Gsoft educlick service / Creative Commons / CC BY

Způsob, jakým se k sobě všichni připojujeme, se dostal na veřejnost jen o sedm měsíců potom, co byl vytvořen. Navždy změnil naše životy a učinil tento článek tak, jak jej nyní čtete, možným. O méně, než čtvrt století později je na světě více než 600 milionů webových stránek na každé téma a téměř 150 miliard e-mailových adres. Internet změnil způsob, jakým komunikujeme.

Jaké další významné vánoční události znáte vy?

Zdroj: Nationalinterest

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články