Pobřežní strážce s nasazením života zachránil námořní základnu

Málo lidí asi tuší, že se americká pobřežní stráž účastnila bojů ve vietnamské válce. Jeden z jejích příslušníků se dokonce zasloužil o záchranu námořní základny.

William Carr přebírá cenu i Zdroj fotografie: US Coast Guard Academy / Public Domain
i Zdroj fotografie: US Coast Guard Academy / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY-NC
Další 0 fotografie
                   

Americká pobřežní stráž se účastnila všech ozbrojených konfliktů od roku 1790. Výjimkou nebyla ani válka ve Vietnamu v 70. letech minulého století. Jeden z jejích příslušníků, mladý William Carr, se během tohoto konfliktu náhodou nachomýtl u zuřivého útoku na americkou základnu. Nebýt něj a jeho posádky, skončila by situace katastroficky. Carr se toho dne zasloužil o záchranu mnoha mužů a vysloužil si za to metál.

Ve správný čas na špatném místě

Vietnamská válka byla v plném proudu. Krvavý konflikt, který rozdělil zemi vedví, trval téměř 20 let a postavil proti sobě komunistický sever a anti-komunistický jih. Obě rozkmotřené frakce byly podporovány svými stoupenci, sever měl přízeň SSSR a Číny, zatímco jih podporovaly USA, Austrálie, Jižní Korea a další země. USA za celou dobu trvání války do země poslalo téměř 3 miliony mužů, mezi kterými byli i členové pobřežní stráže. Jedním z nich byl i mladý William Carr.

Válka ve Vietnamu vrtulník iZdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY-NC

V roce 1968 se americká podpůrná námořní základna, ležící nedaleko od demilitarizované zóny mezi severním a jižním Vietnamem, ocitla pod ohromujícím útokem nepřátelského dělostřelectva. Ať již pouhou náhodou, či božím přičiněním, se poblíž ocitl, tehdy pouze 24letý Carr, sloužící v té době jako velitel hlídkového člunu Point Arden. Jeho posádka čítala pouhých 10 mužů.

Vběhl do hořícího muničního skladu

Situace byla tíživá. Několik budov vzplálo a plameny schvátily i muniční sklady. Výbuchy dělostřeleckých granátů otřásaly zemí a vzduchem. Jedna z explozí dokonce roztříštila okna na Ardenu, přesto však Carr v čele svých mužů neváhal přispěchat na pomoc.  Nejprve systematicky přemístili uskladněnou munici, aby zabránili její detonaci, a poté se sveřepě pustili do hašení zuřících požárů a do péče o raněné.

artilerie ve vietnamu iZdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY

„Jestli jsme byli vyděšení? Na to vsaďte svůj zadek!“, uvedl Carr později. „Ocitli jsme se ve správném čase na špatném místě“ komentoval. Sám Carr při akci hrdinsky vběhl do hořícího muničního skladu, ve snaze najít ztraceného námořníka a byl později oceněn bronzovou hvězdou. Během celé akce zemřelo zhruba 9 mužů, včetně 3 členů jeho posádky a 98 mužů bylo raněno. Na místě explodovalo přes 150 tun munice.

Odnesl si tíživé následky

Po celých 47 let poté Carr o svých činnech neutrousil ani jediné slovo, dokonce se nesvěřil ani své ženě. Z války si odnesl posttraumatickou stresovou poruchu, kvůli které měl problémy se socializací. Jako civilista vyměnil uniformu za povolání bankéře a později se svou ženou založili počítačovou společnost. „Nikdy jsem si neuvědomil, jak moc jsem v sobě to neuvěřitelné trauma dusil.“ Uvedl Carr. „Bylo mi ctí, sloužit ve Vietnamu. Změnilo mi to život.“ prohlásil.

william carr - ceremonie iZdroj fotografie: US Coast Guard Academy / Public Domain

Až ve svých 72 letech se konečně o své zkušenosti podělil. Když pravda o jeho činech vyšla na povrch, rozhodlo se ho vedení Akademie pobřežní hlídky v Connecticutu ocenit za jeho statečnost a hrdinství, které prokázal ve službě. Na slavnostní ceremonii mu byl předán plakát, který byl následně umístěn na „Zdi statečnosti“ v akademické síni hrdinů.

Jak pohlížíte na skutky a pokoru tohoto válečného veterána?

Zdroj: WEARETHEMIGHTY, SANDIEGOUNIONTRIBUNE

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články