Klíčové porážky pro USA, které z nich učinily světovou velmoc. Poučení, bez kterého by se daleko nedostaly

Pokud některý z vojevůdců prohraje jednu bitvu, nemusí to znamenat jeho porážku. Může se z toho poučit a díky prohře se nakonec stát definitivním vítězem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ozbrojené síly Spojených států v historii prošly mnoha bitvami. Ne vždy byly tyto bitvy pro USA úspěšné. Důležité ale bylo, že se z nich vůdci poučili. Lekce tak doslova vydláždila cestu k budoucím úspěchům. Podívejme se na pět velkých porážek Spojených států, které v konečném důsledku znamenaly jejich posílení.

Porážka v New Yorku

Americký vůdce George Washington okusil na počátku války o nezávislost velkou porážku při obraně New Yorku. Uvědomoval si, že město by bylo skvělým přístavem, který by poskytl Velké Británii základnu pro boj proti kontinentální armádě. Boj o toto město ale potupně prohrál. Naštěstí se mu s většinou jeho armády podařilo ustoupit a mohl pokračovat v boji. Uvědomil si, že i v tomto je klíč k úspěchu. Velká Británie mohla vyhrát nějaké bitvy, ale pokud zůstávala funkční americká armáda, nemohla vyhrát válku. To se nakonec i stalo.

iZdroj fotografie: U.S. National Guard / Public Domain

Bitva u Little Bighornu

Když indiáni v bitvě u u Little Bighornu porazili 7. kavalérii vedenou Georgem Custrem, znamenalo to pro americkou armádu potupu, ale zároveň budíček. Do té doby většinu prostředků věnovala na obranu pobřeží. Jednotky ve vnitrozemí, které vykonávaly policejní práci, byly opomíjeny, byly špatně vybavené a měly nedostatečný výcvik. To se ale změnilo a kongres armádě poslal v následujících letech peníze, za které mohla své vybavení a výcvik znatelně zlepšit. Byl to základ pro budování moderních ozbrojených sil.

iZdroj fotografie: Whitney Gallery of Western Art / Public Domain

Porážka v průsmyku Kaserín

Po vylodění v severní Africe se Američané cítili znechuceni, protože jejich jednotky byly vzdálené od německých divizí. Museli urazit dlouhou cestu, než se s nimi střetli. Bitva v průsmyku Kaserín, při které byli poraženi, znamenala pro sebevědomé Američany velké vystřízlivění. Ukázalo se, že jejich generálové nejsou na vedení moderních bitech připraveni, jednotky nejsou dostatečně vycvičené a neexistuje dostatečná koordinace s letectvem. Na nápravě začali okamžitě pracovat a vše zúročili v roce 1944 při vylodění v Normandii.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Zkušenosti s Task Force Smith

Když v létě 1950 Severní Korea napadla svého jižního souseda, dostaly americké ozbrojené síly rozkaz poslat do země pomoc. Nejblíže byly jednotky v Japonsku, které vytvořily jednotku nazvanou Task Force Smith a urychleně se přesunuly na Jižní Koreje. Ke střetu ale Američané nebyli dostatečně vybaveni a vycvičeni. V bitvě u Osanu utrpěli velké ztráty a museli se stáhnout. USA později poslaly jednotky mnohem lepší, ale hlavně ukázaly, že jsou odhodlány za své asijské spojence bojovat. Proto nikdy neztratily na kontinentu vliv.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Katastrofa v Desert One

Když v roce 1979 zvítězila v Íranu islámské revoluce, vzal zfanatizovaný dav útokem velvyslanectví USA a zajal 52 amerických občanu. Spojené státy spustily v dubnu 1980 operaci na jejich záchranu. Speciální jednotky měly zřídit dočasnou základnu v poušti nazvanou Desert One. Na ní se souhrou mnoha okolností mnohé pokazilo, při srážce letadla a vrtulníku zahynulo osm vojáků a Američané byli nuceni operaci přerušit. Fiasko vedlo k vyšetřování a nakonec spustilo reformy amerických ozbrojených sil, které z nich udělaly to, čímž jsou dodnes.

Forty years ago, Iranian militants seized 98 people at the U.S. Embassy in Tehran, marking the beginning of the Iran…

Zveřejnil(a) Naval History & Heritage Command dne Pátek 15. listopadu 2019

Jaké další porážky USA utrpěly a co by si z nich měly odnést?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články