Předehra války o Falklandy aneb Jak 22 statečných mariňáků ubránilo ostrov, sestřelilo vrtulník a zajalo invazní síly

Během střetu o Falklandské ostrovy se udály boje i na jiných místech. Velká Británie nakonec celou válku vyhrála, byla to její poslední samostatná válka historie.

i Zdroj fotografie: Uživatel Brocken Inaglory / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V dubnu 1982 se rozpoutala válka mezi Velkou Británií a Argentinou. Důvodem konfliktu byl spor o to, komu patří Falklandské ostrovy. Ty spravovala Velká Británie, Argentina je považuje za své a proto je obsadila. Britská vláda sem v reakci poslala flotilu a jednotky, které nakonec Argentince porazily. Trochu stranou zůstává jiné místo bojů, kterým byl ostrov Jižní Georgie. Ten se nachází zhruba 1500 kilometrů od Falkland. Bojovalo zde 22 britských námořních pěšáků.

Argentinští dělníci vztyčují vlajku

Celý konflikt odstartoval již 19. března, kdy do místního přístavu Leith na lodi ARA Bahía Buen Suceso dorazila skupina argentinských dělníků kovošrotu. Údajně mezi nimi bylo tajně i několik členů argentinského námořnictva. V přístavu vztyčili argentinskou vlajku. Když se to dozvěděl guvernér na Falklandech, pod kterého území spadalo, poslal na místo loď HMS Endurance s 22 námořními pěšáky, aby zjednali pořádek.

iZdroj fotografie: Uživatel DagosNavy / Creative Commons / CC BY
HMS Endurance

Ti zde v pořádku přistáli, ale 2. dubna dorazila na místo i argentinské korveta ARA Guerrico s argentinskými vojáky a dvěma vrtulníky. Stejný den se argentinské síly vylodily i na Falklandech. Britským mariňákům bylo jasné, že je čeká tvrdý boj. Zakopali se, nakladli výbušné systémy nebo nástrahy vyrobené z harpun. V první fázi bitvy se jim 3. dubna podařilo sestřelit argentinský vrtulník Puma, který nad nimi přelétal.

Boj s argentinskou korvetou

Do boje se pak zapojila argentinská korveta. Ale hned zpočátku se jí zasekly její zbraně a nemohla na zakopané Brity střílet. Ti naopak loď zasypali střelbou ručních zbraní a zasáhli jí granátem raketometu Carl Gustav. Střelba zabila jednoho námořníka a pět jich zranila. Během té doby se ale podařilo vylodění argentinských vojáků, kterých byla trojnásobní přesila. Na korvetě, která se stáhla z dostřelu, se podařilo opravit dělo ráže 100 milimetrů a začala z něho Brity odstřelovat.

iZdroj fotografie: Martín Otero / Creative Commons / CC BY
ARA Guerrico

V tu chvíli poručík Keith Mills rozhodl, že se přesile vzdají. Vzal bílý plášť, se kterým mával, a šel k argentinským vojákům Řekl jim, že jsou ochotní se vzdát, pokud jim zaručí, že budou posláni zpět do Británie. S tím Argentinci souhlasili a boje skončily. Britové měli jednoho raněného, Argentinci tři mrtvé a devět raněných. Slovo dodrželi, mariňáci se do Velké Británie vrátili 20 dubna. Vypověděli, že se k nim Argentinci celou dobu chovali dobře a s respektem.

Posádka argentinských vojáků zůstala na Jižní Georgii. Ovšem ta nebyla pod jejich nadvládou dlouho. Již 18. dubna o ostrovu dorazila britská ponorka HMS Conqueror. O týden později během operace Paraquet britské síly opět ostrov obsadily a Argentinci se vzdali. Jeden z nich byl zabit a 155 zajato. Včetně posádky argentinské ponorky Santa Fe, která byla poškozena a její posádka se musela vylodit na břeh.

Komu podle vás patří Falklandy a ostrov Jižní Georgie?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články