Armáda duchů, přísně tajný prapor, jenž nebojoval pomocí zbraní. K oklamání nacistů používal nafukovací tanky

Za druhé světové války byla použita celá řada klamných metod, které měly za úkol zmást nacistické Německo. To se v řadě případů také povedlo a spojenci se dostali do výhody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během druhé světové války proběhlo nespočet krvavých potyček a bojů jak na zemi nebo na moři, tak i ve vzduchu. V tomto historickém globálním konfliktu však nebyla důležitá pouze silná armáda, ale také určitá chytrost. Jeden přísně tajný prapor americké armády nebojoval pomocí zbraní, ale využil chytrý nápad, který se později ukázal jako velmi účinný. K oklamání německých vojáků v boji totiž využíval nafukovací tanky, které byly stejně veliké, jako ty reálné.

První armáda svého druhu v celé historii Spojených států

Velitelství zvláštních jednotek, známé také jako armáda duchů, spojilo umělecké schopnosti, vojenské důstojníky a audio odborníky k tomu, aby vytvořili jedinečnou jednotku klamu. Jednalo se o první mobilní, multimediální a taktické podvodné armádní jednotky v celé historii americké armády. K tomuto plánu uspořádala armáda pomocí kombinace vědy a umění armádu duchů, a to konkrétně v období od května roku 1944 až do roku 1945.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Armáda zůstala utajená ještě řadu let po válce

Jediným cílem této armády bylo oklamat nacistické Německo. To mělo získat falešné zprávy o pobytu spojeneckých sil v Evropě. Tento velmi dobře promyšlený plán zachránil tisíce spojeneckých životů. Existence armády duchů byla utajena více než 40 let po skončení války. Podle Muzea druhé světové války byla armáda duchů oficiálně utajena až do poloviny 90. let. V té době ji vedl plukovník Harry L. Reeder, který měl pod sebou 82 armádních důstojníků a 102 rekrutů.

Nafukovací tanky měly hned několik výhod

Nápad s nafukovacími tanky se ukázal jako velmi dobrý hned z několika hledisek. Takový tank se totiž dal jednoduše přemístit z místa na místo, a z dálky nebylo poznat, že se jedná o nafukovací model. Kromě těchto vzduchem plněných vozidel využívali američtí vojáci také řadu dalších prostředků, pomocí kterých dávaly nacistům falešné informace.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Zvukový podvod

Dalším prvkem pro oklamání nepřátel byl zvukový podvod. Jednalo se u nahrávky zvuků napodobující různá vojenská cvičení nebo stavění mostů a příkopů. Ty byly následně prostřednictvím obřích reproduktorů pouštěny v blízkosti německých vojsk, která se pak mylně domnívala, že je celé území obsazeno spojenci.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články