Před více jak 32 lety oficiálně skončil konflikt, ve kterém spolu dva soupeřící státy oficiálně nebojovaly

Během studené války hrozilo, že státy použijí jaderné zbraně, které byly schopny zničit celý svět. USA a SSSR ale proti sobě naštěstí nikdy nebojovaly.

i Zdroj fotografie: David Valdez / Public Domain
i Zdroj fotografie: Sergej Rodovničenko / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: National Archives / Public Domain
i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: Robert L. Knudsen / Public Domain
i Zdroj fotografie: Lee Corkran / Public Domain
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Nikdy nebyla vyhlášena, a přesto se o ní mluví jako o válce. Oficiálně ji ukončili americký a sovětský prezident, tedy George Bush starší a Michail Gorbačov na summitu na Maltě 3. prosince 1989. Takzvaná studená válka byla obdobím více než 40 let, kdy byl svět rozdělen na dva bloky. Jeden komunistický pod vedením Sovětského svazu a druhý, dnes označován demokratický nebo západní, v jehož čele stály Spojené státy.

Ze spojenců nesmiřitelní soupeři

Obě země byly v roce 1945 ve spojenectví, svedla je dohromady nutnost porazit nacistické Německo a Japonsko. Ale již tehdy se začaly projevovat rozpory, které vedly k rozdělení světa na dva bloky. Za začátek konfliktu bývá označován rok 1947, kdy termín studená válka poprvé použil poradce amerického prezidenta Bernard Baruch. Bylo definitivně jasné, že státy jsou rozdělené na dva nesmiřitelné tábory. Vše se prohloubilo v roce 1949, kdy i Sovětský svaz vyzkoušel svoji atomovou bombu.

iZdroj fotografie: Sergej Rodovničenko / Creative Commons / CC BY-SA
Sovětská atomová bomba

Rozpory se záhy ukázaly při konfliktu na Korejském poloostrově. Tehdy se USA a další západní státy postavily na stranu Jižní Koreje, zatímco komunistická Čína a Sovětský svaz podporovaly a bojovaly na straně severokorejského režimu. Podobné zástupné konflikty, ve kterých velmoci podporovaly nějakou ze stran, byly pro studenou válku typické. Ani jednou proti sobě však oficiálně nestanuly.

Vznik vojenských bloků

Západní státy vytvořily společnou Severoatlantickou alianci, která měla zaručit jejich obranu před případným komunistickým útokem. Sovětský svaz a další komunistické země pak měly vlastní alianci nazvanou Varšavská smlouva. Kromě atomové bomby oba státy brzy vyvinuly mnohem silnější bomby, a to vodíkové. Začaly tak závody ve zbrojení a vzájemném jaderném odstrašení, jež se vlastně stalo nejspíše největší zárukou toho, že se do sebe oba bloky nepustí. Soupeřilo se i o vesmír.

Během více než 40 let samozřejmě existovaly situace, kdy byly vztahy USA a SSSR, respektive obou bloků, téměř na bodu mrazu. Nejblíže ke konfliktu bylo v roce 1962 během takzvané Kubánské krize. Sovětský svaz tehdy na Kubě chtěl umístit své balistické rakety, ale Spojené státy kolem ostrova vytvořily blokádu. Deklarovaly, že na plavidla, která by se ji pokusila prorazit, budou střílet. Například sovětské ponorky v oblasti měly ve výzbroji i jaderné zbraně a chybělo málo k jejich odpálení.

Oteplování vztahů velmocí

V 70. letech se vztahy mírně zlepšily a byla podepsána Smlouva o omezení strategických zbraní SALT I. V 80. letech s nástupem Ronalda Reagana do čela USA se situace změnila a Američané začali být velmi nekompromisní. V té době však centrálně řízená ekonomika SSSR zatížená závody ve zbrojení začala mít velké problémy. Nový sovětský vůdce Michail Gorbačov proto vsadil na sbližování se západem a takzvanou perestrojku, kdy se v komunistických zemích začalo s pomalou liberalizací.

iZdroj fotografie: Lee Corkran / Public Domain
Berlínská zeď v prosinci 1989

Ta v roce 1989 vedla k vlně revolucí v komunistických satelitech střední a východní Evropy. Nakonec 9. listopadu 1989 padla Berlínská zeď, která byla symbolem rozdělení světa. O necelý měsíc později se na Maltě setkali americký a sovětský prezident, aby konec studené války definitivně stvrdili. O dva roky později, 26. prosince 1991, se definitivně rozpadl Sovětský svaz.

Zdroj: History

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Jak blízko bylo za studené války k jadernému konfliktu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč je ženám pořád zima? Pro zimomřivost je více předpokladů, problém spočívá v hormonech
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Babská rada nad zlato: Nápoj se skořicí a zázvorem pročistí střeva během 3 dnů. Kromě toho začne ubývat tuku na břiše
adbz.cz
adbz.cz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě