Při útoku na Pearl Harbor dorazily miniponorky dříve než letadla. Jejich včasné odhalení mohlo zabránit katastrofě

Při útoku Japonců na Pearl Harbor 7. prosince 1941 útočilo kolem 300 letadel. Méně známá informace ale je, že se útoku účastnilo také 5 miniponorek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psal se 7. prosinec 1941. Námořník R. C. Uttrick sledoval ve 3:42 dalekohledem z paluby minolovky USS Condor vodní hladinu. Asi 3 kilometry jižně od průplavu do přístavu Pearl Harbor zpozoroval cosi, co klidnou mořskou hladinu narušovalo. Jednalo se o periskop. V oblasti se ale žádné ponorky vyskytovat neměly a okolní vody byly pro konvenční ponorky moc mělké.

Japonské miniponorky

Miniponorky dlouhé 23,5 metru, které byly schopné pojmout dvoučlennou posádku a dvě torpéda, představovaly skrytou zbraň japonského námořnictva. Dvě torpéda měla dvakrát větší výbušnou sílu než ta, kterými disponovaly japonské bombardéry. Miniponorky poháněné bateriemi se mohly pohybovat rychlostí 35 km/h (19 uzlů). Několik hodin před překvapivým útokem na americkou námořní základnu na Oahu už 5 těchto miniponorek číhalo v okolí přístavu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Původním plánem Japonců bylo útok provést pouze jako letecký úder. Avšak nakonec byly do útoku přidány i výše zmíněné ponorky, které měly být útokem zároveň otestovány. Po zahájení útoku měly vyplout na hladinu a vypálit torpéda do americké flotily. Japonským velitelem vzdušného útoku M. Fuchidou byl však plán považován za zbytečně komplikovaný. Miniponorky podle něj mohly překazit hlavní výhodu útoku, a to moment překvapení tím, že by byly odhaleny.

První výstřel války v Pacifiku

Fuchidovy obavy se naplnily, když námořník Uttrick nahlásil spatření periskopu torpédoborci USS Ward. Krátce před úsvitem pak posádka torpédoborce dostala další zprávu o zpozorování ponorky. USS Ward tedy vyrazil na hlášené místo a v 6:45 ráno na neznámé plavidlo zahájil palbu. Jednalo se o první výstřely války v Pacifiku. V 7:55 pak oblohu prořízl zvuk leteckých motorů. Útok na Pearl Harbor, který měl na svědomí 2400 životů Američanů, byl zahájen. Velitelství armády na Oahu informaci o nepřátelských ponorkách nedostalo včas.

iZdroj fotografie: Unsplash

Během probíhajícího útoku sice námořníci hlásili také útoky torpédy, které přicházely z moře, ale jestli japonské miniponorky nějakým významným způsobem přispěly k úspěchu japonského útoku, je předmětem debaty dodnes. 4 z pěti ponorek byly zničeny, pátá se od počátku útoku potýkala s technickými problémy. Ani pokus o její destrukci se členu posádky, praporčíku Kazuo Sakamakimu, nepodařil. Sakamaki se stal prvním válečným vězněm války a jeho ponorka je do dnes vystavena v národním muzeu války v Pacifiku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články