Prohrou u Midway Japonci ztratili převahu v Pacifiku

Na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století si byli Japonci natolik jistí svou armádou, že se nebáli napadnout Čínu i Spojené státy americké.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A v obou konfliktech dlouho tahali za delší konec, v Číně okupovali důležitá pevninská města a Američany pro změnu drtivě porazili při překvapivém útoku na leteckou a námořní základnu Pearl Harbor. Teprve při bitvě o Midway se karta začala obracet.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výsledný úder patřil mezi klíčové

Jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války

Z pohledu Evropanů tichomořská bojiště zdánlivě nepatřila k těm nejdůležitějším, ale není tomu tak. Dokud byli Američané drženi Japonci v šachu na západě, nemohli se plně soustředit na východ a podporovat spojence na Starém kontinentu. Bitva o Midway, která byla de facto předzvěstí japonské porážky, tak byla jednou z klíčových událostí celé války. V době bitvy už Japonsko mimo jiné okupovalo:

  • Filipíny
  • Malajsii
  • Singapur
  • ostrovy Holandské východní Indie

Američané v nevýhodě

Z dnešního pohledu to možná zní neuvěřitelně, ale Američané byli v roce 1942 i díky porážce v Pearl Harbor početně i technologicky ve slabším postavení, japonské letectvo i námořnictvo hrálo téměř ve všech ohledech prim. Proto se také Američané přímému konfliktu dlouho vyhýbali. Dokud nedošlo k této bitvě. Z Midway už nebylo možné ustoupit, což si obě strany dobře uvědomovaly.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jedním z cílů byl i klamný manévr Japonska

Vítězství špiónů

Japonská strategie byla postavena na klamném manévru, pozornost nepřítele chtěli odlákat od skutečného cíle na Aleuty. Americkým vyzvědačům se však již dříve podařilo zajistit a rozluštit depeše, z nichž bylo patrné, že hlavní ofenziva proběhne právě u Midway. Američané odpovídajícím způsobem připravili své obranné pozice a Japonci, kteří podcenili také bojovou morálku protivníka, se chytili do vlastní pasti. Hlavně díky práci zpravodajců tak Američané dokázali zvítězit, potopili čtyři japonské letadlové lodě a zničili na 250 letadel. Zasadili tím úder, který se později ukázal být klíčovým.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 222 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
VědaŽivě.cz
Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale