Prohrou u Midway Japonci ztratili převahu v Pacifiku

Na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století si byli Japonci natolik jistí svou armádou, že se nebáli napadnout Čínu i Spojené státy americké.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A v obou konfliktech dlouho tahali za delší konec, v Číně okupovali důležitá pevninská města a Američany pro změnu drtivě porazili při překvapivém útoku na leteckou a námořní základnu Pearl Harbor. Teprve při bitvě o Midway se karta začala obracet.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výsledný úder patřil mezi klíčové

Jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války

Z pohledu Evropanů tichomořská bojiště zdánlivě nepatřila k těm nejdůležitějším, ale není tomu tak. Dokud byli Američané drženi Japonci v šachu na západě, nemohli se plně soustředit na východ a podporovat spojence na Starém kontinentu. Bitva o Midway, která byla de facto předzvěstí japonské porážky, tak byla jednou z klíčových událostí celé války. V době bitvy už Japonsko mimo jiné okupovalo:

  • Filipíny
  • Malajsii
  • Singapur
  • ostrovy Holandské východní Indie

Američané v nevýhodě

Z dnešního pohledu to možná zní neuvěřitelně, ale Američané byli v roce 1942 i díky porážce v Pearl Harbor početně i technologicky ve slabším postavení, japonské letectvo i námořnictvo hrálo téměř ve všech ohledech prim. Proto se také Američané přímému konfliktu dlouho vyhýbali. Dokud nedošlo k této bitvě. Z Midway už nebylo možné ustoupit, což si obě strany dobře uvědomovaly.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jedním z cílů byl i klamný manévr Japonska

Vítězství špiónů

Japonská strategie byla postavena na klamném manévru, pozornost nepřítele chtěli odlákat od skutečného cíle na Aleuty. Americkým vyzvědačům se však již dříve podařilo zajistit a rozluštit depeše, z nichž bylo patrné, že hlavní ofenziva proběhne právě u Midway. Američané odpovídajícím způsobem připravili své obranné pozice a Japonci, kteří podcenili také bojovou morálku protivníka, se chytili do vlastní pasti. Hlavně díky práci zpravodajců tak Američané dokázali zvítězit, potopili čtyři japonské letadlové lodě a zničili na 250 letadel. Zasadili tím úder, který se později ukázal být klíčovým.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“