První obrněné vozidlo na světě se do bojů nakonec nikdy nezapojilo

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když se na konci 19. století objevila první motorová vozidla, vynálezcům a vojákům začalo být vcelku rychle jasné, že mohou mít i vojenské využití. Od toho byl jen krůček k nápadu takové vozy vybavit zbraněmi, aby mohly bojovat, a pancířem, který by posádce poskytoval ochranu před palbou nepřítele. Za více než sto let vývoje z prvního obrněnce vznikly moderní válečné stroje, které vládnou bojišti.

Nejprve čtyřkolka

První zemí, která začala uvažovat o obrněných vozech, byla Velká Británie. Na přelomu století se angažovala v druhé búrské válce v jižní Africe a velitelé si uvědomili výhodu, kterou by měly posádky chráněné pancířem. Armáda se proto obrátila na britského inženýra a průkopníka automobilového průmyslu Fredericka Richarda Simmse.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ten si možnosti automobilů ve výzbroji armád uvědomoval již před tím. V roce 1898 sestrojil první ozbrojené vozidlo na světě, které nazval Motor Scout. Jednalo se o čtyřkolku vybavenou Simmsovým motorem. V její přední části byl namontovaný kulomet Maxim s tisícovkou nábojů. Řidiče, který byl zároveň i střelcem, chránil ocelový štít. Jednalo se o silniční vozidlo, které mohlo ujet téměř 200 kilometrů.

První obrněnec

Obrněný vůz si u Simmse armáda objednala na jaře roku 1899. Ten se rozhodl postavit ho ve spolupráci se společností Vickers na podvozku Daimler. Během výroby se auto potýkalo s mnoha problémy a bylo hotové až v roce 1902, kdy už válka na jihu Afriky skončila. Bylo vybavené dvěma kulomety Maxim na otočných podstavcích. Stroj tedy mohl pokrývat palbou celé svoje okolí. Obsluhovat ho měla posádka čtyř mužů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Jejich ochranu zajišťoval šestimilimetrový pancíř vysoký 180 centimetrů, samotné vozidlo mělo na výšku skoro 2,5 metrů. Automobil vážil 5,5 tuny, což bylo velmi mnoho. Jeho motor mu proto dokázal udělit maximální rychlost 14,5 kilometru za hodinu. Ačkoli Simms uvažoval o vylepšených variantách, které by byly vybavené 37 milimetrovým dělem nebo beranidlem, vznikl jediný exemplář. Do skutečného boje se nikdy nedostal.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články