První obrněný křižník USA spatří už jen potápěči 20 metrů pod hladinou. Co stálo za jeho koncem?

Během své dlouhé služby loď dvakrát změnila své jméno. Nyní leží na dně filipínské zátoky, kam ji potopila posádka před útokem Japonců.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Kdo chce na vlastní oči spatřit první obrněný křižník Spojených států, který při uvedení do služby nesl jméno USS New York, musí mít potápěčkou licenci. Jeho vrak se totiž nachází v hloubce okolo 20 metrů v zátoce Subic bay na Filipínách. Loď je velmi dobře zachovalá a není problém nahlédnout do hlavní děl, která trčí z jejích věží.

Nejsilnější křižník své doby

Když na konci 19. století začaly námořní mocnosti stavět silné obrněné lodě, nemohly ani Spojené státy zůstat stranou. Stavba obrněného křižníku USS New York tak byla zahájena ve Filadelfii v roce 1891. O dva roky později bylo plavidlo uvedeno do služby. Jeho hlavní výzbroj tvořilo šest děl ráže 203 milimetrů. To znamenalo, že v době svého spuštění na vodu byla loď nejsilněji vyzbrojeným křižníkem v americkém námořnictvu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Kromě toho měla ve výzbroji tucet 102 milimetrových děl a řadu dalších ještě menších ráží. A k tomu tři torpédomety. Výzbroj se ale při různých přestavbách měnila. Loď byla 117 metrů dlouhá a na svoji dobu velmi dobře pancéřovaná. Paluba byla silná 152 milimetrů, lodní pás 102 milimetrů. Čtyři parní stroje jí dokázaly při zkoušce udělit rychlost 21 uzlů, což byl ve srovnání s tehdejšími plavidly velmi dobrý výkon.

Po uvedení do služby loď zamířila do jižního Atlantiku a kotvila například v Riu de Janeiru. Nějakou dobu operovala v Karibiku a pak přidělena k evropské flotile USA. Spojené státy reprezentovala například při otevírání Kielského průplavu.

Zničení španělské flotily

Do ostré akce se loď dostala ve španělsko-americké válce, konkrétně v okolí Kuby. Křižník byl nejprve pověřen odstřelováním obranných pozic u Manzas. Spolu s dalšími loděmi se pokoušel najít španělskou eskadru, leč neúspěšně. V červenci 1998 se nakonec účastnil bitvy u Santiago de Cuba, kde byla španělská flotila zničena. Kvůli poruše strojů se zapojil jen závěrečné fáze střetu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Protože americké námořnictvo rezervovalo jméno USS New York pro nově stavěnou bitevní loď, byl křižník v roce 1911 přejmenován na USS Saratoga. Ani toto označení mu nezůstalo dlouho a v prosinci roku 1917 dostal třetí jméno USS Rochester. V roce 1917 se účastnil akce, která vedla v zajetí německých agentů směřujících do Mexika. Po válce vozil domů americké vojáky z Evropy.

Ve dvacátých letech křižník pomáhal urovnávat spory ve střední a jižní Americe. Ve třicátých letech zamířil do Pacifiku, ale byl brzy vyřazen v provozu. Osm let stál zakotven v loděnici Olongapo v zátoce Subic bay na Filipínách. Ačkoli bylo jméno lodi již vyřazeno z rejstříku, Američané ji 24. prosince 1941 v zátoce potopili, aby nepadla do rukou Japonců obsazujícím Filipíny.

Zdroj: HistoryNavy

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články