První potopení lodě ponorkou od konce 2. světové války. Pákistánská ponorka proháněla indické námořnictvo

Nebezpečnost ponorek se ukázala za první i druhé světové války. I v současnosti dokáží být plavidla pod hladinou faktorem, se kterým je třeba počítat.

i Zdroj fotografie: Indian Navy / Creative Commons / GODL
                   

Za druhé světové války způsobily německé ponorky velké ztráty britskému a americkému námořnictvu. Ty americké pak doslova zdecimovaly japonský námořní obchod. I po druhé světové válce mnohá námořnictva na ponorné čluny vsadila. Potopení argentinského křižníku General Belgrano britskou ponorkou Conqueror, i když poněkud diskutabilní, ukázalo, že útočné ponorky stále hrají důležitou roli. Ovšem po druhé světové válce existoval jiný dřívější střet, kde se ponorka prosadila.

Východní část Pákistánu se bouří

V roce 1971 stát Bangladéš neexistoval, byl součástí Pákistánu. Ovšem od zbývajícího území země byl oddělený Indií a lidé z takzvaného východního Pákistánu chtěli samostatnost. Proto zde vypuklo povstání. Místní povstalce podporovala Indie, která nemá s Pákistánem tradičně dobré vztahy a opakovaně s ním válčila. Vše nakonec vyústilo v útok Pákistánu proti Indii, což vedlo ke třetí indicko-pákistánské válce.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Ghazi

Pákistán byl v těžké situaci. Pokud chtěl zásobovat své jednotky na východě, musel to dělat pomocí námořnictva, kterému nezbývalo, než podnikat 1500 kilometrů dlouhou cestu kolem Indie. Toho si bylo indické námořnictvo dobře vědomo a po vypuknutí bojů vyrazilo do akce s cílem Pákistánce ničit nebo zablokovat. Ve dnech 4. a 8. prosince 1971 indické námořnictvo zaútočilo na pákistánské loďstvo v Karáčí a potopilo několik lodí.

Dvě pákistánské ponorky v akci

Pákistán ale měl v ruce jeden trumf. Dvě ponorky, které se mohly pokusit o odvetu. První byla bývalá americká ponorka z druhé světové války Ghazi. Ta se ale 4. prosince potopila u východního pobřeží Indie. Pákistán tvrdí, že příčina potopení není známá, a na plavidle pravděpodobně došlo k explozi. Indie naopak říká, že ji potopil její torpédoborec Rajput.

PNS/M Hangor entering harbour after her successful kill of Khukri.

Zveřejnil(a) Pakistan Navy dne Neděle 9. prosince 2012

Druhou pákistánskou ponorkou bylo moderní diesel-elektrické plavidlo Hangor postavené na konci 60. let ve Francii. Necelých 60 metrů dlouhá ponorka vyzbrojená 12 torpédy na začátku konfliktu hlídkovala kolem Bombaje. Ovšem nepodařilo se jí dostat se do pozice k torpédovému útoku. Indové o ní velmi dobře věděli a protože se jí obávali, preventivně omezili v dané oblasti své námořní operace. Jejich vojenská plavidla se především soustředila na to, aby pákistánskou ponorku našla.

Potopení fregaty Khukri

Součástí sil, které po plavidle pátraly, byly i dvě indické fregaty Khukri a Kirkan. S pákistánskou ponorkou se nic netuše střetly 9. prosince. Ponorce se podařilo nepozorovaně zaujmout polohu k torpédovému útoku. První torpédo, které vypálila na Kirpan, ale minulo a indické lodě se tak dozvěděly o přítomnosti nepřítele. Khukri se pokusila zaútočil, ale Hangor stačila vypálit druhé torpédo, které útočící fregatu zasáhlo a prakticky rozpůlilo. Během několika minut se loď potopila.

The 50th Hangor Day!

On this day in 1971, Pakistan Navy’s submarine PNS Hangor torpedoed and sunk Indian Navy’s frigate…

Zveřejnil(a) Hamayun alvi dne Čtvrtek 16. prosince 2021

Kirpan se chvíli pokoušela ponorku pronásledovat. Hangor po ní vypálil další torpédo, ale to opět minulo. Indická fregata se pak se vrátila na místo střetu, aby se pokusila zachránit trosečníky. Z vody vytáhla jen několik mužů. V potopené Khukri zahynulo 18 důstojníků a 176 námořníků, včetně kapitána lodi. Dodnes je to největší ztráta indického námořnictva v jeho historii.

PNS Hangor (S131)

Zveřejnil(a) Game Changers dne Úterý 18. června 2013

Indické námořnictvo pak na pákistánskou ponorku uspořádalo doslova hon. Rozhodlo se raději nepodniknout další hladinový útok na pákistánský přístav Karáčí a odklonilo lodní dopravu z oblasti. Dostihnout plavidlo se mu ale nepodařilo. Indie nakonec podnikla invazi do východního Pákistánu a pomohla tak založit Bangladéš. Vojenské operace skončily 16. prosince, o dva dni později se ponorka vrátila do přístavu. Z pákistánského námořnictva byla vyřazena v roce 2006.

Jak nebezpečné dokáží podle vás být dnešní moderní ponorky?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články