Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů

Úmrtnost koní byla ve válce vyšší než u mužů, neboť byli jednak snazšími cíli, jednak měli v boji větší hodnotu než vojáci. Jejich zasažením byla nepříteli napáchána větší škoda.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý
                   

Koně byli ještě donedávna páteří veškerého válečného úsilí. Nosili zásoby a munici, převáželi nemocné či raněné a v boji dokázali díky své mohutnosti prorážet pěchotní linie. Za první světové války byli využívaní doslova na všech frontách, a často se tak stávali cílem nepřátelských útoků. Není tedy divu, že hnijící mrtvoly padlých koní byly na bojištích na Sommě naprosto běžným jevem. Právě díky stovkám koňských mrtvol, jimiž bylo bojiště poseté, přišla francouzská armáda s velice neobvyklým a na první pohled možná lehce bizarním způsobem maskování.  

Francouzské papírové atrapy

Jednoho prvoválečného dne spatřila francouzská armáda uprostřed téměř prázdného pole mrtvého koně. A co víc, mrtvola se nacházela v opravdu těsné blízkosti německých zákopů. Přesto jí však němečtí vojáci nevěnovali nikterak valnou pozornost. A proč by taky měli, vždyť mrtvých koní bylo všude na bojišti plno.

Při pohledu na nepovšimnutou mrtvolu u nepřátelských zákopů se však v hlavách francouzských vojáků zrodil opravdu originální plán. Přes noc vyrobili atrapu koně z papíru, kusů oděvu, bláta a dalších materiálů, které měli po ruce, načež mrtvého koně z pole odtáhli a nahradili ho jimi vyrobenou rekvizitou. Ze zákopů pak ke koni přitáhli telefonní kabel, zatímco do rekvizity samotné se ukryl francouzský odstřelovač.

iZdroj fotografie: Autor neznámý

Ten pak mohl podávat zprávy o případných pohybech nepřátelských jednotek. Tajná operace trvala celkem tři dny, nakonec byl však odstřelovač ukrytý uvnitř papírové atrapy odhalen. A zatímco francouzský voják prchal zpět ke svým zákopům, Němci falešnou koňskou mrtvolu zničili. Podobné maskovací taktiky však francouzská armáda využívala po celý průběh války

Výroba realisticky vyhlížejících papírových atrap přitom není pro Francouze nic neobvyklého. Již v zimě roku 1915 například vyrobili z papíru lidské hlavy, které vyhlížely ze zákopů. Díky hlavám mohli francouzští vojáci určit, odkud přichází palba německých odstřelovačů. Což jim dovolovalo se jednak střelbě vyhýbat, jednak nepřátelské odstřelovače efektivně lokalizovat a likvidovat.

Zdroj: TechInsider, WarHistoryOnline

Jaké další maskovací taktiky používané během válek znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články