První vyrobený tank doslova přepsal vojenskou historii. Šlo o obrovský pokrok v boji

První pásové obrněné vozidlo neslo název Little Willie. Přestože byl tento tank v hodně věcech nedořešený, poskytl hodně dobrý základ pro jeho nástupce.

i Zdroj fotografie: Andrew Skudder / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V roce 1915 se pokrok ve zbraních dostal rychlým tempem kupředu, když z montážní linky sjel dlouho očekávaný a zdokonalovaný Little Willie. Malý Willie, jak zněl jeho doslovný překlad, byl vůbec prvním tankem. Tato technologie nabízela spoustu výhod proti každému nepříteli a postupem času změnila podobu celé války. Během první světové války hledala každá země řešení, jak zesílit svou armádu a mít výhodu proti nepřátelům. Přesně to splnil tento tank, který sjel z montážní linky 6. září 1915.

Byl vytvořen pro překonávání zákopů

Little Willie byl prototyp britského tanku, který byl vyvíjen od roku 1914 a z výrobní linky sjel o rok později. Měl plnit potřebu vozidla, které bylo dostatečně obrněné a schopné překonávat i těžký terén. Pro jeho pohyb nebyla vhodná kola, která by mohl nepřítel bez větších obtíží zneškodnit, a tak dostal pásy. Nejdříve byly tyto tanky nazývány jako pozemní lodě. Jejich díly byly přepravovány v bednách s označením TANK, aby si držely dostatečný odstup od případných špionů.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

I přes všechny nevýhody dodal velmi dobrý základ budoucím tankům

Tento první tank měl však k dokonalosti velmi daleko. Mohl dosahovat maximální rychlosti pouze něco málo přes 3 km/h, vážil 18,3 tuny, a často měl problém s uvíznutím v zákopech, přestože byl vyroben právě pro překonávání těchto překážek. Přes tyto nevýhody představoval velmi dobrý základ a začátek pro další tanky 20. století. Měl také slabý pancíř, který měl sloužit jako ochrana proti ručním zbraním nepřítele, ale pro přímý boj byl Willie téměř nevhodný.

iZdroj fotografie: Roland Turner / Creative Commons / CC BY-SA

Pancíř tanku byl odolný proti ručním zbraním

Pancíř byl snýtován z šestimilimetrového plechu, a tank dostal do výbavy dvě děla Vickers. Jako sekundární zbraně využíval také kulomety. Uvnitř měl místo pro 6 vojáků, kteří jej řídili a obsluhovali. Pro jeho pohon byl vybrán benzínový šoupátkový motor Foster-Daimler Knight, který dosahoval výkonu 105 koní a umožňoval tanku překonávat i složitější terén. Ovládání tanku bylo řešeno pomocí dvojice vlečených kol. Při provedených testech zvládl Little Willie překonat 1,5 m široký příkop a vystoupat na různé překážky.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články