Robert Howard: Seržant první třídy a plukovník, který odmítl dvě medaile cti

Robert Howard měl těžké dětství, kdy po druhé světové válce přišel o otce a musel pomáhat rodině s financemi. Následně odešel v 17 letech do armády.

i Zdroj fotografie: Uživatel Windyjarhead / Creative Commons / Public Domain
                   

Celým jménem Robert Lewis Howard se narodil v roce 1939 a byl vysoce vyznamenaný důstojník a držitel medaile cti za své činy během vietnamské války. Působil ve zvláštních silách armády Spojených států. V americké armádě sloužil celých 36 let. Po úspěšné službě plukovníka odešel a je považován za nejvíce zdobeného člena služby v historii Spojených států.

Howard odešel k armádě hned v mládí

Robert Howard, přezdívaný také Bob, se narodil 11. července 1939 v Alabamě. Jeho otec a tři strýcové hrdě bojovali během druhé světové války, a on pokračoval v jejich stopách. Jeho dva strýcové zemřeli přímo ve válce, a otec a další strýc podlehli zraněním hned po konci války. Finanční situace donutila Howardovu rodinu k návratu k rodičům jeho matky. Robert i jeho mladší sestra se snažili pomoct rodině v tíživé finanční situaci tak, že si přivydělávali sbíráním bavlny.

Ve Vietnamu dosáhl hodnosti seržant první třídy

Robert následně v 17 letech v roce 1956 vstoupil do americké armády. Odjel do Vietnamu, kde sloužil jako seržant první třídy u velení vojenské pomoci, ve skupině pro studia a pozorování (MACV-SOG). Jednalo se o velmi tajnou organizaci, která prováděla tajné operace po celém Vietnamu a okolí. SOG zaútočila 16. listopadu 1967 na mezipaměť Severovietnamské armády NVA. Robert Howard zabil čtyři vojáky. Zastřelil odstřelovače a poté zaútočil na vojáky v bunkru.

iZdroj fotografie: Creative Commons / Public Domain

Dne 19. listopadu 1968 byli Howard přepadeni jednotkami NVA se sovětským tankem P-76. Pomocí protitankové zbraně jej však dokázal z bezprostřední blízkosti zničit. Vrtulník, který je měl zachránit, byl po cestě sestřelen. Robert v tu chvíli předvedl odvážný čin, když proběhl nepřátelskou palbu a z havarovaného vrtulníku zachránil oba přeživší piloty.

Napadení průzkumné hlídky v Kambodži

Vojín první třídy Robert Scherdin byl 39. prosince zvolen asistentem vedoucího týmu desetičlenné průzkumné hlídky, během které byli v Kambodži v pohraniční oblasti napadeni. Howard byl součástí záchranného týmu, který měl 40 členů a letěl na místo hned následující den. Pod palbou se ocitli ještě předtím, než stihli přistát a jeden Huey byl sestřelen. Howard vedl své muže spolu s poručíkem Jimem Jersonem, a oba zranila mina.

iZdroj fotografie: Uživatel Senior Airman Andrew Satran / Creative Commons / Public Domain

I přes svá zranění se snažil Howard zachránit poručíka a odtáhnout ho do bezpečí. Nebylo to však jednoduché. Jim Jeron byl vysoký a těžký muž, a Howard měl od miny vážná zranění. Aby toho nebylo málo, začali na ně střílet jednotky NVA. Situace se však vyhrotila natolik, že je jednotky zcela obklíčili. Robert Howard následně udělal jediné, co mohl.

Moudré rozhodnutí Howarda zachránilo hlídku

Dal rozkaz vojákům, aby vytvořili trojúhelník se třemi zábleskovými světly a poté nařídil nálet na jejich pozici. Další tři hodiny odolávali útokům, které způsobily mnoha mužům četná zranění. Poté je však zachránila noční extrakce. Plukovník Scherdin nebyl po bojích nikdy nalezen.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články