Byl označován za podprůměrného pilota. Rudý baron, nejúspěšnější stíhač první světové války

Měli ho za nepříliš dobrého letce. Vše změnil až jeho první let s Oswaldem Boelckem. Lidé si jej automaticky spojují s letounem červené barvy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože uplynulo již více než 100 let a rekord v jeho vzdušném úspěchu byl už za druhé světové války překonán, trojplošník Fokker Dr.1 zůstává nadále v našich pamětích. Letoun červené barvy se už navždy bude spojovat s pilotem Manfredem von Richthofenem, nejúspěšnějším pilotem 1. světové války. Také jeho se stal legendou a přezdívalo se mu ,,letoun Rudého barona”.

Eso všech es, které uskutečnilo 80 sestřelů

Na leteckých show po celém západním světě bývají k vidění repliky slavného, červeného letounu. Fokker Dr.1 pilotoval stíhací pilot německého armádního letectva Manfred von Richthofen, přezdívaný Rudý baron nebo Eso všech es. Jednalo se o nejúspěšnějšího stíhače za první světové války. Připisuje se mu 80 sestřelů, z čehož 20 z nich provedl právě s Fokkerem Dr.1.

iZdroj fotografie: Jimmy / Creative Commons / CC BY-NC-SA

Manfred von Richthofen se narodil roku 1892 do rodiny pruských aristokratů. Měl ještě sestru a dva mladší bratry, z čehož jeden z nich se stal také úspěšným letcem. Prožil typické mládí bohaté rodiny 19. století. Měl soukromé učitele a věnoval se lovu, jezdectví a gymnastice. V každém z těchto oborů údajně vynikal. 

Stačily vrozené schopnosti a Boelckeho rady

Na začátku první světové války Manfred sloužil v kavalérii na východní frontě a byl velmi uznávaným jezdcem. Roku 1915 přešel k letectvu. Když se na západní frontě posadil společně s nejslavnějším německým pilotem té doby, Oswaldem Boelckem do stíhacího letounu, ukázalo se, že má velmi dobrý odhad, skvělý zrak a vrozené letecké schopnosti. 

iZdroj fotografie: MacroBug / Creative Commons / CC BY-SA

Do té doby měl pověst spíše podprůměrného pilota. Zpočátku často nouzově přistával a měl štěstí, že se mu dařilo vyváznout téměř bez zranění. Po prvním letu s Boelckem to ale v zápětí bylo jinak. Za pár měsíců se stal rytmistrem. Na konci války jeho eskadra ohlásila 645 sestřelů nepřátelských letadel, při vlastní ztrátě 56 pilotů.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky