1. bitva druhé světové války byla devastační. Neuvěřitelné snímky trosek nahánějí dodnes husí kůži

Druhou světovou válku znají lidé po celé zemi, ale znají i její detaily? Existuje nespočet polorozpadlých budov, které byly přímo uprostřed víru 1. bitvy 2. světové války.

Westerplatte ruiny i Zdroj fotografie: Uživatel Fmbar22 / Creative Commons / CC BY SA
                   

Na poloostrově kousek od svobodného města Gdaňsk stále leží polorozpadlé budovy z první bitvy druhé světové války. Daná bitva se odehrála 1. září roku 1939, kdy německá loď Schleswing-Holstein střílela na polské námořní skladiště jménem Westerplatte. Díky tomuto útoku se oficiálně rozpoutal začátek druhé světové války, která neměla jen tak skončit.

Smlouva je smlouva

Po konci 1. světové války Versailleská smlouva vyčlenila polský národ z padlých říší Německa a Ruska. Německu bylo odebráno baltské přístavní město Gdaňsk a jeho okolí, ale také bylo stále odděleno od nově založeného národa Polska. Svobodné město Gdaňsk bylo založeno pod ochranou nově založené společnosti národů a bylo primárně tvořeno jen německými občany.

Památka na 1.bitvu iZdroj fotografie: Adam Jones / Creative Commons / CC BY SA

Podle ustanovení ve Versailleské smlouvě bylo Polsku povoleno v muničním skladu na poloostrově Westerplatte umístit pouze 88 vojáků. Jelikož polská vláda uznala, že šlo o bezprostřední útok, pokusila se kontaktovat své spojenecké národy a zažádat o posily. Ale kvůli ustanovení ve smlouvě se nedalo nic dělat. Připravili se na potencionální konflikt a začali posilovat opevnění kulomety, minomety a protitankovou výzbrojí. Dokonce ztrojnásobili počet umístěných vojáku – do roku 1939 se počet zvýšil z 88 na 210 mužů.

Hitlerova moc posouvala hranice

Když se Hitler dostal k moci, byl pevně odhodlán zrušit vojenská a územní ustanovení, která se nacházela ve Versailleské smlouvě. Proto na jaře roku 1939 požádal o připojení svobodného města Gdaňsk k Německu a k tomu i extrateritoriální železniční přístup pro Německo, který by vedl přes polský koridor.

Dobová fotografie iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Napětí stále rostlo a všichni etničtí Němci žijící ve svobodném městě Gdaňsk zcela a bez přemýšlení podporovali nacisty. Do srpna roku 1939 se dalo říct, že Němci toto město vlastně celé ovládli. A malá polská vojenská přítomnost na Westerplatte byla úplně jedinou vojenskou přítomností v této oblasti.

Přicházející válka

Prvního září 1939, pát minut poté, co německá Luftwaffe shodila bomby na město Wieluń, německá bitevní loď Schleswing-Holstein zahájila palbu na město Gdaňsk. Němci si mysleli, že se polská armáda brzo vzdá, ale vytrvala. Když němečtí mariňáci pronikli do města, ocitli se v křížové palbě z kulometů polské armády. Polákům se zadařilo vyřadit všechny německé kulomety, než zničily samotný sklad. Během této bitvy Němci utrpěli těžké ztráty.

Dobová fotografie 1939 iZdroj fotografie: Uživatel Haine / Creative Commons / CC BY SA

Němci v následujících několika dnech ještě stále bombardovali Westerplatte námořním a polním dělostřelectvem a z nebe se pokoušeli shazovat pumy válečného letectva Luftwaffe. K překvapení všech Němců byli polští vojáci i nadále schopni zadržet více než 570 německých vojáků během sedmi dnů.

Vyhlášení války

V září 1939 vyhlásila Anglie spolu s Francií Německu válku. Poláci, kteří bojovali ve Westerplatte, doufali, že do města Gdaňsk přijdou spojenecké posily, které by jim pomohly v boji proti Němcům. Dne 8. září však začalo být jasné, že žádné posily nedrazí. V tu dobu německé armády obsadily polovinu země a rychle se blížily k Varšavě.

památník 1966 iZdroj fotografie: Uživatel Fallaner / Creative Commons / CC BY SA

Téhož dne se polský major Henryk Sucharski dobrovolně vzdal Němcům. Německý generál Eberhart byl polským úsilím ohromen natolik, že dovolil majoru Sucharskému, aby si ponechal meč, zatímco byl zajat. Nakonec z 3 400 německých vojáků, kteří se bitvy zúčastnili, zemřelo 300. Polských vojáků zemřelo jen 15 z 210. Zbytky kasáren lze vidět i dnes a roku 1966 byl odhalen pomník pobřežních obránců, který stoji za navštívení.

A jaký máte na druhou světovou válku názor vy?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články