Útok „mrtvých mužů“: Jak ruské zombie pobily Němce v legendární prvoválečné pevnosti Osowiec

Odborníci odhadují, že smrtelně jedovatý plyn pronikl až do vzdálenosti 20 km a vystoupal do výšky 12 km. V zasažené oblasti pošla všechna zvěř a rostliny se zbarvily do černa.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kimi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Osowiec, pevnost ležící na území dnešního severovýchodního Polska, se po dlouhých 18 měsíců zmítala v bojích mezi neúnavně útočícími Němci a nevzdávajícími se Rudými vojáky. Náročné terénní podmínky a bažinaté okolí pevnosti však představovaly pro německé útočníky takřka nepřekonatelnou překážku. Dne 6. srpna roku 1915 se proto Němci rozhodli změnit taktiku, a tak na pevnost vypustili jedovatý plyn; směsici bromu a chlóru. Když se v zasažené oblasti rozhostilo zlověstné ticho, vše nasvědčovalo tomu, že německá armáda konečně dosáhla svého cíle.

Útok přežila celá ruská rota

Rusové podlý chemický útok očekávali, neboť se k nim dostala informace, že do německého tábora dorazily vozy s ochrannými maskami. Dokonce se noc před osudovým útokem snažili na nadcházející nebezpečí náležitě připravit, jenže neměli po ruce žádné ochranné prostředky, a tak jim nezbývalo nic jiného, než si z natrhaného oblečení vyrobit ochranné roušky a pomodlit se.

iZdroj fotografie: Uživatel Kimi / Creative Commons / CC BY-SA

Útok nastal za úsvitu. Naneštěstí pro Rusy přišel s prvními paprsky i příznivý vítr, vanoucí směrem k pevnosti. Němečtí vojáci, netrpělivě vyčkávající v zákopech, povětrnostních podmínek obratně využili. Nasadili ochranné masky a jedním otočením vratkého kohoutku vypustili do bojem zpustošené krajiny smrtelný plyn. Nazelenalý mrak se díky větru rychle šířil. Netrvalo dlouho a bojiště zcela zahltil.  

Na pokyn polního maršála Paula von Hindenburga se němečtí vojáci, jen těžko odolávající opojnému pocitu vítězství, vydali směrem k ruským zákopům. I když měl být plynový útok pro ruské vojáky naprosto likvidační a nikdo nepředpokládal, že by ho někdo přežil, postupovali Němci velmi obezřetně. K první linii se blížili v pravidelných rozestupech, připraveni na případný boj.

Němečtí vojáci byli nuceni ustoupit

Napětí však brzy opadlo, tedy alespoň na malou chvíli. Po překročení první i druhé linie se Němci ocitli v obležení mrtvých těl, přičemž sem tam padali z nebe i pošlí ptáci. Kromě mrtvol na ně však čekal ještě někdo další. Pohled na téměř 60 ruských vojáků ze Zemljanského pluku, kteří byli více než naživu, uvrhl Němce do němoty.  

Pod vedením poručíka Kotlinského se přiotrávení muži s nazelenalou pokožkou vrhli na německé útočníky, kteří se z šokujícího a zároveň děsivého pohledu na přeživší vojáky vzpamatovávali jen velmi těžko. Není se čemu divit, v polských bažinách se totiž rýsovala opravdu děsivá scéna. Vojáci Zemljanského pluku chemický útok sice přežili, ovšem z uší i nosu jim tekla krev, oči měli vypoulené a při prudších pohybech vykašlávali kusy sliznic, jež barvily bílé šátky na jejich tvářích do sytě rudé barvy.

Přesto však postupovali stále vpřed a německé vojáky postupně likvidovali. Netrvalo dlouho a prvotní překvapení Němců se změnilo v naprosté zděšení. Vojáci začali ustupovat tak rychle a neobratně, že zakopávali jeden o druhého. Rusové si na své konto připsali opravdu pozoruhodné vítězství. Děsivá událost se do historie první světové války zapsala jako „útok mrtvých mužů“. 

Zdroj: TechInsider

Jaké další hrůzu nahánějící události z válečných období znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Výhody platební brány pays proti konkurenci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Snižuje riziko rakoviny kůže, je šetrná k srdci a zlepšuje zrak: Proč pravidelně jíst mrkev
adbz.cz
adbz.cz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma