Sedm průzkumných letadel, která změnila průběh druhé světové války

Za druhé světové války usilovaly mocnosti o nadvládu ve všech rovinách, a těchto 7 letadel pomohlo ovládnout vzdušný prostor.

i Zdroj fotografie: Uživatel Adrian Pingstone (Arpingstone) / Creative commons / CC BY-SA
                   

Během 2. světové války hrály informace o pohybu a plánech protivníka klíčovou roli. Jenže stroje, které takové údaje dodávaly, nemusely být rychlé. Důležité především bylo, aby údaje dodaly v co nejlepší kvalitě a spolehlivě. Vybrali jsme pro vás sedmičku nejzajímavějších strojů, které změnily (nebo se o to alespoň pokusily) běh války.

LZ 130 Graf Zeppelin II

Asi největší létající stroj použitý ke špionáži. Krátce před 2. světovou válkou roku 1939 jej německá Luftwaffe vybavila speciálním elektronickým zařízením, které mělo při letu nad Velkou Británii detekovat a získávat informace o budované síti radarových stanic. Mise však skončila nezdarem. Při přeletu nacistické vzducholodi Britové svoji radarovou síť prostě vypnuli.

iZdroj fotografie: Public Domain

Lockheed Electra

Řada dopravních letounů Electra společnosti Lockheed byla před druhou světovou válkou velmi úspěšná a model L-12a Electra Junior plnil roli malého dopravního letounu, který byl určen spíše pro obchodní účely. To sice není příliš vzrušující, ale několik těchto menších Electer bylo vybaveno na svou dobu pokročilými fotoprůzkumnými systémy a létalo nad německým územím ještě před začátkem 2. světové války, přičemž shromažďovaly cenné informace, které napovídaly o síle německé válečné mašinerie a směru jejích počátečních operací.

iZdroj fotografie: Uživatel Bill Larkins / Creative Commons / CC BY-SA

Junkers 86 R

Letadlo přezdívané i jako „Hitlerův posel smrti“. Nad kterou zemí se tento stroj objevil, tam brzy udeřila německá vojska. Stroje létaly ve výšce až 14 400 metrů nad Velkou Británií či Sovětským svazem, a objevily se dokonce i nad Suezem a Káhirou. Řádění německého průzkumníka zarazili roku 1942 Britové, když proti němu nasadili speciální výškovou verzi Spitfiru. 

iZdroj fotografie: Uživatel Bundesarchiv, Bild 141-2402 / Creative Commons / CC BY-SA

Supermarine Spitfire PR

Spitfire je nepochybně jedním z nejlegendárnějších stíhacích letounů 2. světové války. Je dobře znám pro svůj přínos v bojích ve vzduchu. Méně už je ale známo, že se uplatnil i jako špionážní letoun. Spitfire PR, označovaný jako „Photo-Reconnaissance“ (fotoprůzkum), špehoval německé území pomocí namontovaných kamer místo kanonů a kulometů. Speciální růžový nebo nebesky modrý nátěr Spitfiru, kterým byl letoun opatřen, mu nejen slušel, ale díky němu byl při letu pod mraky téměř neviditelný.

iZdroj fotografie: Uživatel David Merrett / Creative Commons / CC BY-SA

Mosquito PR

Speciální fotoprůzkumná verze oblíbeného bojového letounu Mosquito PR doplnila řadu legendárních „dřevěných zázraků“ Mosquito o špionážní schopnosti. Mosquito bylo původně navrženo jako lehký bombardovací letoun. Bylo rychlé a mohlo nést působivou výzbroj. Kromě obvyklého nákladu pum bylo v břiše Mosquita namontováno také kamerové zařízení, které umožňovalo na nepřátelském území získávat cenné informace o pohybu protivníka.

iZdroj fotografie: USAAF / Public Domain

Arado Ar-234 Blitz

Ar-234, jedna ze „zázračných zbraní“ Luftwaffe, která vznikla v posledních měsících 2. světové války. Byl jedním z prvních operačních proudových letounů na světě a prvním proudovým letounem použitým jako bombardér. Zatímco však jako bombardér zaznamenal jen omezený úspěch, osvědčil se jako vysokorychlostní špionážní letoun, který při rychlém letu nad spojeneckým územím nesl místo bomb kamery. V posledních měsících 2. světové války se dokonce Ar-234 podíval i nad Velkou Británii. Vzhledem k průběhu války již Němci jím dodané informace nebyli schopni využít. 

iZdroj fotografie: Uživatel Nick-D / Creative Commons / CC BY-SA

Northrop F-15 Reporter

Northrop F-15 byl upravenou verzí těžkého stíhacího letounu P-61 Black Widow. Díky odstranění zadní střelecké věže ve prospěch dalších palivových nádrží a fotografického vybavení měl F-15 létat během 2. světové války nad nepřátelským území na dlouhé vzdálenosti a vysokou rychlostí odhaloval nepřátelské pohyby a strategie. F-15 však vzlétl až v červenci 1945 a do bojů se již tedy nezapojil.

iZdroj fotografie: /Public Domain

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články