Následky testů jaderných zbraní, o nichž se nemluví: jaderné pivo nebo 100 tisíc mrtvých tam, kde to „nikoho nezajímá“

Testování jaderných zbraní je nebezpečné pro široké okolí, proto od něho již většina zemí upustila. Když testy probíhaly, udály se i zajímavé události.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když USA a posléze další země vyvinuly jaderné zbraně, chtěli vědci a vojáci vědět o jejich fungování a účincích všechno, doslova všechno. Jedinou cestou, jak toho dosáhnout, bylo zbraně testovat. A některé nápady se dodnes zdají dost šílené. Nouze nebyla ani o nečekané a zdánlivě nebezpečné pokusy. A to jak při opravdu nebezpečných nadzemních testech, tak při těch v podzemí. Nad řadou jaderných testů zůstává rozum stát.

Nečekaný kráter v Nevadě

V únoru 1984 provedli Američané v Nevadě podzemní jaderný test s názvem Midas Myth o síle 20 kilotun. Ten by nebyl ničím výjimečným, podobných testů se událo mnohem více a i silnějších. Ovšem následkem výbuchu došlo několik hodin po zkoušce k nečekanému sesuvu, který vytvořil asi stometrový kráter o hloubce 5 metrů. Zranilo se 14 lidí, z nichž jeden posléze zemřel. Jde však o jediné úmrtí během podzemních jaderných testů.

Kontaminované pivo

Když se objevily jaderné zbraně a lidstvo se dozvědělo, jaké jsou negativní dopady radiace, chtělo vědět více. Hlavně muži se zajímali o to, co by takový výbuch udělal s pivem. Proto během jednoto testu 30 kilotun silné pumy vědci umístili nedaleko výbuchu plechovky s pivem. Nejbližší byla 300 metrů daleko. Zjistili, že pivo bylo mírně ozářené, což by ho sice nedělalo nebezpečným, ale mírně se vlivem radiace měla změnit chuť.

Radioaktivní ledovce

Sovětský svaz testoval své zbraně i na Nové Zemi, kde se uskutečnil i nejsilnější jaderný test Car bomby o síle kolem 50 megatun. I když byl tento výbuch relativně čistý, již jeho mohutnost znamenala velké jaderné znečištění v okolí. Vědci v roce 2015 provedli měření radioaktivity ledovců na Nové zemi a zjistili, že vykazují až 130krát více kontaminace, než kdyby na nich nikdo testy neprováděl.

iZdroj fotografie: Pixabay

Radioaktivní bouře nad Sin-ťiangem

Čína své jaderné testy prováděla v odlehlé provincii Sin-ťiang, která je dnes známá hlavně útiskem Ujgurů. Ti ale mezi roky 1960 až 1980 krutě doplatili na testy provádění komunistickým režimem v místě zvaném Lop-nur. Radioaktivní prach z pouště opakovaně zvedaly místní bouře a nahnaly ho nad obydlené oblasti. Zaznamenaná radioaktivita měla být vyšší než na střeše havarovaného reaktoru v Černobylu. Odhaduje se, že na následky ozáření mohlo zemřít až 100 tisíc lidí.

Bomba, která nevybuchla kvůli rozpadu SSSR

Jedním z ´podzemních jaderných testů měl být výbuch malé hlavice o síle pouze 0,3 kilotuny v Semipalatinsku. Vědci ji zahrabali 125 metrů pod zem, jenže než se mohl test uskutečnit, přišel rozpad Sovětského svazu. Testovací plocha byla na území samostatného Kazachstánu a ten testovat jaderné zbraně nechtěl. Hlavice nakonec na místě zůstala 4 roky. Až poté ji skupina ruských a kazachstánských odborníků vyhrabala a zneškodnila.

Video ukazuje explozi některých jaderných zbraní

Znáte ještě nějaké kuriozity z jaderného testování?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články