Téměř neznámý příběh o srážce jaderných ponorek v Arktidě se tutlal pod pokličkou dlouhá léta. Šlo o trapas obřích rozměrů

Kolize sovětské a britské jaderní ponorky málem skončila katastrofou. Detaily příběhu se na veřejnost dostaly až po mnoha letech.

i Zdroj fotografie: Royal Navy / Creative Commons / OGL
                   

Ponorky na jaderný pohon patří k nejvíce sofistikovanějším strojům, které kdy člověk postavil. Vzhledem k svému pohonu jsou i nebezpečné. Že by se dvě ponorky v rozlehlém oceánu srazily, bylo dlouho nemyslitelné. Ačkoli se pravděpodobnost takové nehody rovná téměř nule, s výjimkou záměrného nárazu, přesto se stala. A nebylo daleko ke skutečné katastrofě.

Náraz do neznámého plavidla

Sovětská ponorka K-211 Petropavlovsk 3. května 1981 plula pod hladinou Barentsova moře. Šlo o loď třídy Delta III sestrojenou k nesení šestnácti balistických raket vyzbrojených jadernými hlavicemi. Plavidlo dlouhé 155 metrů se nacházelo asi 50 metrů pod hladinou a snažilo se být nenápadné, aby o něm nikdo nevěděl. Jeho úkolem bylo vypálit v případě jaderného konfliktu.

iZdroj fotografie: Uživatel Svch433 / Creative Commons / CC BY-SA

Její velitel věděl, že se v těchto vodách pohybují hlavně americké útočné ponorky na jaderný pohon, jejichž úkolem bylo balistické ponorky lokalizovat a v případě konfliktu zničit. Menší útočné ponorky bývaly tišší a měly proto ve sledování výhodu. Proto dal velitel plavidla rozkaz náhle zastavit a ponorku natočit, aby její senzory mohly nečekaně prohledat slepé úhly, kde by se mohl lovec ukrývat.

Nic nezjistily a vše vypadalo v pořádku. Najednou se ale sovětské plavidlo opakovaně otřáslo a zaznamenalo hluk lodních šroubů. Ponorka se dostala do periskopové hloubky, ale kontakt ztratila. Když se vynořila, posádka zjistila, že je poškozený pravý šroub. Plavidlo mělo proraženou balastní nádrž, poškozený byl u hydroplán. Nalezené úlomky kovu naznačovaly, že se musela srazit s některou ze západních ponorek.

Britové tvrdili, že se střetli s ledovcem

Sovětští vyšetřovatelé se domnívali, že šlo o americkou ponorku třídy Sturgeon. Velmi se mýlili, až později se ukázalo, že se jednal o britskou ponorku třídy Swifsure s názvem Spectre. Získat správné informace nebylo jednoduché, Ačkoli ponorka byla vážně poškozená, zpráva admirality tvrdila, že se srazila s ledovcem. Přesto Sověti nakonec pravdu zjistili, veřejnost se detaily dozvěděla až o deset let později.

iZdroj fotografie: Uživatel Svch433 / Creative Commons / CC BY-SA

Ponorka Spectre v inkriminovaná den opravdu sovětské plavidlo sledovala a využívala výhod svého tichého chodu. Najednou kvůli nečekanému manévru sovětského kapitána kontakt ztratila. Britské plavidlo pokračovalo v kurzu a najednou zespodu do mnohem větší balistické ponorky narazilo. Jedna z vrtulí sovětského plavidla poškodila předek britské lodi a odtrhla kus velitelské věže.

Nehoda byla tak vážná, že jen vypnutí bezpečnostních pojistek kapitánem zabránilo odstavení reaktoru. Britská ponorka prchala, protože měla obavy, že ji sovětské plavidlo pronásleduje. Posádka později zjistila, že scházelo několik centimetrů do poškození jednoho z poklopů. Jeho zničení by mohlo zaplavit ponorku vodou. Škody posádka zamaskovala látkou a barvou. Obě plavidla musela do doků. Sloužila až do roku 2010.

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články