Bill Millington: Sestřelen, ale své letadlo neopustil. Hrdina, který zabránil devastační havárii vesnice

Bitva o Británii nebyla vybojována vojáky v zákopech či tanky. Namísto toho sestávala z opakovaných střetů RAF proti Luftwaffe se spoustou individuálních hrdinství pilotů.

Letoun RAF i Zdroj fotografie: Australian armed forces / Public Domain
                   

Britská armáda teprve nedávno unikla z Dunkirku, takže nebyla připravena čelit nacistické invazi. Obrana britských ostrovů spočinula na pilotech Britského královského letectva (RAF). Němci využívali letiště okupované Francie a připravovali se na invazi do Anglie. Často přečíslení piloti RAF jim však svou zemi nechtěli nechat lacino.

Statečný pilot Bill Millington

Jedním nejstatečnějších pilotů byl Bill Millington. Narodil v Anglii, vyrostl však v Austrálii. V dospělosti se pokusil vstoupit do australského královského letectva, ale tam ho odmítli. Poté odcestoval do Anglie, kde se opět pokusil přihlásit k letectvu a tentokrát vše dopadlo úspěšně.

Squardon 249 iZdroj fotografie: Royal Air Force / Public Domain

V začátcích Bitvy o Británii létal Bill s 249. perutí. Pokud zrovna nebojoval s německou Luftwaffe, snažil se své kamarády rozveselovat svými zvířecími maskoty. Měl psa Nicka a kačera jménem Wilfred, oba se proslavili jako maskoti bojových perutí. Tato zvířata pomáhala udržovat morálku i dobrou náladu, když se unavení piloti vraceli zpět z vyčerpávajících a nebezpečných misí.

Chytré taktiky a manévry

31. srpna roku 1940 se Millington ocitl v jedné z mnoha absolvovaných vzdušných bitev . Jeho letka narazila na skupinu bombardovacích letadel Dornier Do 17, které kryly stíhací Messerschitty Bf 109.

Dornier Do 17 byly lehké bombardéry, ale již v době bitvy o Británii lehce zaostávaly. Jejich původní konstrukce měla zabezpečit možnost uniknout nepřátelským stíhačkám. Hurricanům však už nestačily a nezbytně potřebovaly ochranu stíhaček. To se naneštěstí v tomto případě stalo a letka čelila nebezpečným Bf 109.

Ve středu 10. června 2015 uplynou dva roky od doby, kdy byl poslední přeživší Dornier Do 17 úspěšně zvednut z…

Zveřejnil(a) The Royal Air Force Museum, Londýn dne Úterý 12. května 2015

Millington se dostal do souboje ve vysoké rychlosti, takže mohl rychle zasáhnout a zničit jeden z bombardérů. Náhle se ale ocitl pod palbou tří doprovodných messerschmittů. Bez váhání sestřelil jedno z útočících letadel, díky obratnému manévrování nakonec zničil i zbylé dva letouny. Millington, přestože stále čelil přesile nepřátelských stíhaček, se soustředil především na zničení dalších bombardérů.

Podařilo se mu setřást stíhač a sestřelit další bombardér. Zvládl dokonce zničit ještě jiný doprovodný německý Bf 109. V té chvíli dostal kritický zásah do motoru, takže začal rychle ztrácet výšku. Po chvíli ho napadlo vysunout kryt kokpitu a zkusit vyskočit za použití padáku. Jenže v té chvíli si všiml, že se letadlo řítí přímo na obydlenou část neznámé vesnice. O opuštění letadla okamžitě přestal přemýšlet.

Zachránil nevinné lidi v malé vesnici

Přestože hořící stroj mohl každou chvíli explodovat, utrpěl zranění a vážné popáleniny, zůstal ve svém kokpitu a nasměroval letadlo na bezpečné místo přistání mimo vesnici. Vyprostil se z letadla, aby vyhledal lékařskou pomoc. Za jeho statečnost byl vyznamenán Záslužným leteckým křížem. Poté, co se vyléčil z těžkých popálenin, se vrátil k jednotce a nakonec zemřel při leteckém souboji nad kanálem La Manche 1940.

Piloti RAF iZdroj fotografie: RAF / Public Domain

Bitvy o Británii se zúčastnilo mnoho statečných mužů, kteří se stali synonymy pro odvahu, odhodlání a statečnost tváří v tvář velkému nebezpečí. Právě oni vybudovali úžasnou pověst a tradici britské RAF. Navzdory přesile, i často početnějšímu nepříteli, neváhali nasadit své životy při obraně vlasti proti nacistickým agresorům. Je třeba vzpomenout, že nesmazatelnou stopu zde zanechali také čeští letci.

A jaký máte názor na činy tohoto pilota vy?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články