Tajný program CIA se měl pokoušet o ovládnutí mysli skrz násilí i drogy

Kde přestávaly stačit zbraně fyzické likvidace, začalo se uvažovat nad jinými možnostmi. V rámci programu CIA se experimentovalo s celou řadou drog.

i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY- SA
                   

MK Ultra byl utajený program CIA, který měl nalézt účinné způsoby k ovládání mysli jak jednotlivců, tak kolektivů. Od počátku padesátých do začátku sedmdesátých let používala CIA psychoaktivní drogy a mučení ve snaze lidskou mysl alespoň částečně formovat. Agentura dávkovala nic netušícím lidem například diethylamid kyseliny lysergové (LSD) či heroin a na vojácích americké armády testovala hypnózu.

Hypnóza i falešné vzpomínky

Některé dokumenty MK Ultra, jež byly odtajněny v roce 2004, se zmiňují o pokusech s hypnózou. S jejím využitím se CIA snažila vytvořit snadno manipulovatelné jedince. Tedy osoby, které by proti své vůli jednaly určitým způsobem, v tomto případě pro potřeby programu. Agentura také zkoumala způsoby na odhalování špionů, vymazávání jejich paměti a nahrazování té stávající falešnými vzpomínkami.

iZdroj fotografie: Uživatel neznámý/ Public Domain
Frank Olson byl biochemik americké armády, kterému byla v rámci projektu MK Ultra bez jeho souhlasu podána droga LSD, v důsledku čehož se Olson psychicky zhroutil a spáchal sebevraždu.

K nejkontroverznějším aspektům projektu MK Ultra, jenž byl schválen v roce 1953, pak patří používání přírodních a syntetických drog. S relativně novým objevem LSD se vědci po celém světě začali zajímat o jeho účinky na lidskou mysl a především, zda by jej bylo možné použít v rámci obranných či útočných opatření. O rozsahu prováděných výzkumů drogy na lidskou mysl se však vedla minimální dokumentace.

První experimenty zkoumaly sérum pravdy

První provedené studie se zaměřovaly především na modifikace využití obranného chování, a to k ochraně Američanů před potenciálními hrozbami z komunistických zemí. Program MK Ultra se totiž podle všeho vyvíjel v reakci na studenou válku. Odtajněné dokumenty zmiňují jedny z prvních experimentů, ke kterým údajně došlo během korejské války v Japonsku, kdy agenti pod zástěrou polygrafických prací testovali speciální sérum pravdy.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Nalevo vědec Sidney Gottlieb, vedoucí experimentů CIA během studené války. Fotografie pořízená v roce 1977 před Výborem pro zpravodajské služby USA, kam byl povolán, aby vysvětlil některé ze svých výzkumů.

Počáteční testy dopadly podle všeho úspěšně, ovšem jak už bylo zmíněno, CIA vedla o svých pokusech pouze velmi omezenou dokumentaci, což se konec konců stalo trendem, který pokračoval až do ukončení programu. Je třeba se na všechny informace zveřejněné o projektu MK Ultra dívat s nadhledem, na internetu koluje spousta dezinformací, jež hraničí s konspiračními teoriemi.

Až příliš mnoho zásadních informací o projektu nebylo do dnešního dne zveřejněno. Podle oficiální zprávy zveřejněné americkou vládou však program MK Ultra skutečně existoval. V průběhu 60. let byl postupně omezován a poslední výzkumy pod jeho záštitou měly proběhnout v roce 1973. V tom stejném roce také CIA zničila většinu spisů a záznamů týkajících se tohoto programu.  

Co jste slyšeli o odtajněném programu MK Ultra?

Zdroj: wxxinews, digitalcommons

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články