Jediný tank KV-1 byl natolik děsivý, že dokázal téměř na den zastavit německý útok

Těžký sovětský tank byl pro německou armádu překvapení. Nemohla najít zbraň, kterou by se dal prostřelit jeho mohutný pancíř.

i Zdroj fotografie: Uživatel WolfDW / Public Domain
                   

Když v červenci 1941 Německo zaútočilo na Sovětský svaz, většinou útočící vojska zmatenou obranou projela jak horký nůž máslem. Německé jednotky byly prostě mnohem lepší než ty sovětské. Ale přesto Němce čekalo několik nepříjemných překvapení, která dokázala jejich útok zpomalit. Jedním z nich byl nový ruský tank KV-1, který byl doslova hromadou oceli na pásech.

Jeden tank blokoval silnici

Přesně tohle se německým útočícím jednotkám přihodilo v bitvě o litevské město Raseiniai. Jeden ze sovětských tanků, podle většiny zdrojů se jednalo o KV-1, i když někteří tvrdí, že šlo o model KV-2, se postavil na místní silnici. Zaútočil na německou zásobovací kolonu a zničil 12 vozidel. Doslova zablokoval průjezd po komunikaci a velitel německé 6. tankové divize Erhard Raus přiznával, že byli bezmocní.

iZdroj fotografie: Uživatel Balcer~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA
KV-1

Hlavním německou protitankovou zbraní byla děla ráže 50 milimetrů. Několik jich na místo přitáhly, ale jejich střely se odrážely. Osádce tanku se podařilo i několik děl zničit. Na pomoc povolali slavné 88milimetrové dělo, které si dokázalo se silným pancířem poradit. Posádka tanku ale zachovala chladnou hlavu a nechala nebezpečného nepřítele se přiblížit. Když pak Němci začali dělo připravovat k výstřelu, obávanou zbraň zničili.

Až 90 milimetrů silný pancíř

Tanky KV, což je zkratky jména slavného maršála Klimenta Vorošilova, Sovětský svaz vyvinul těsně před druhou světovou válkou. Vážily na tu dobu nevídaných 45 tun. Jejich přední pancíř měl tloušťku 90 milimetrů, což ho činilo téměř nezranitelným jakoukoli běžnou protitankovou zbraní. I po stranách byl pancíř oproti jiným obrněncům velmi silný. Němci neměli jediný tank, která by se KV vůbec jen přibližoval.

iZdroj fotografie: Uživatel Gandvik / Creative Commons / CC BY-SA
KV-2

Tank byl i silně vyzbrojený. Hlavním zbraní typu KV-1 bylo dělo ráže 76,2 milimetrů, které si dokázalo poradit se všemi tehdejšími německými tanky. Typ KV-2 pak měl ve věži mohutnou houfnici ráže 152 milimetrů. Samozřejmě tank měl i své slabiny. Kvůli své hmotnosti byl velmi neohrabaný. Problémem byly i některé součástky, které se rychle opotřebovávaly a způsobovaly poruchy.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Zničený KV-1

Na tank u Raseiniai nakonec po téměř dni bojů musela zaútočit pěchota. Osádce se mnoho útočících Němců podařilo zlikvidovat kulometnou palbou, ale pěšákům se nakonec podařilo dostat na korbu a poklopem vhodit dovnitř granáty. Tím byla cesta po silnici volná. V rozporu s běžnou praxí němečtí vojáci zabité posádce prokázali úctu a uspořádali jí vojenský pohřeb v nedalekém lese.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články