Doušek piva během jaderné války: Vědci testovali, zda je možné bezpečně vypít plechovkové pivo i po atomovém výbuchu

Kromě měření radioaktivního znečištění oblíbeného alkoholického nápoje testovali vědci i jeho chuť po výbuchu. K ochutnání se hlásila celá řada dobrovolníků.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

V roce 1956 odpálili američtí vědci dvě bomby, z nichž jedna uvolnila energii odpovídající 20 kt TNT, druhá 40 kt TNT. Vratné lahve a plechovky s celosvětově milovaným nazlátlým nápojem byly pečlivě rozmístěny v různých vzdálenostech od epicenter. Některé ve vzdálenosti pouhého půl kilometru, jiné byly pohřbeny v zemi několik kilometrů daleko. Poněkud netradiční experiment měl zjistit, zda je po výbuchu atomové bomby bezpečné hasit žízeň doušky piva, jelikož voda bude s největší pravděpodobností kontaminovaná radioaktivním prachem.  

Pivo v plechovce vám může zachránit život

Asi není žádným překvapením, že ne všechny lahve a plechovky výbuchy přežily. Mnohé z nich byly rozdrceny létajícími kusy hlíny či kamením, jiné se roztříštily například při pádu z regálů. Ovšem nápoje, které výbuch přežily, byly docela dobře pitelné. Sice plechovky s nápoji, jež se nacházely v největší blízkosti epicenter výbuchů, byly nejradioaktivnější, avšak ani zdaleka ne tak radioaktivní, jak by se dalo očekávat. K překvapení výzkumníků nepředstavovalo jejich vypití bezprostřední zdravotní riziko. 

Radioaktivita však nebyla to jediné, co se testovalo. Protože lidská zvědavost někdy nezná mezí, bylo třeba pivo přikořeněné výbuchem samozřejmě ochutnat. Dobrovolníci zkoušející nápoj dosvědčili, že se chuť piva mírně změnila. Podle některých bylo mdlé, podle jiných trošku více nahořklé. To však platilo opět pouze pro plechovky, které se nacházely v bezprostřední blízkosti výbuchu. Pokud tedy naleznete po jaderném výbuchu plechovky s nápoji, k uhašení žízně je použít určitě můžete, nespoléhejte ovšem na původní chuť. 

Pivo s atomovou tématikou

Těžko soudit, co si současní jaderní stratégové myslí o chuti piva po výbuchu atomové bomby, ovšem ozvěny éry aktivních jaderných zkoušek nás provázejí dodnes, opět jde o pivo. Například v roce 2019 vypukl v Americe velký skandál kolem pivní novinky s názvem Bikini Atoll. Proč tolik povyku kolem piva? Tento druh vyrábí Manhattan Project, málo známý pivovar z Texasu, ale zároveň až přespříliš známý americký program na výrobu první atomové bomby.  

Zveřejnil(a) Half Pint Taproom & Restoration Hall dne Čtvrtek 3. června 2021

Pivovarníci, zjevně fascinovaní tématem nukleárních zbraní, svůj již tak provokativní produkt opatřili nálepkou s pivní lahví, obklopenou oběžnicemi znázorňujícími dráhu elektronů kolem jádra. Bikini je neobydleným atolem, jenž patří mezi Marshallovy ostrovy. V letech 1946–58 byl ostrov dějištěm největší série testů jaderných zbraní, které vyhnaly z domovů tisíce obyvatel ostrovů. Navíc v Tichém oceánu zanechaly obrovské znečištění. 

Bikini Atoll však není jediným nápojem, kterému dal pivovar provokativní jméno. Ve skutečnosti vydala firma celou řadu nápojů se jmény inspirovanými jadernými zbraněmi. Další názvy tak zahrnují například Plutonium-239, což je izotop, který byl použit v atomové bombě Fat Man. Fat Man byl shozen na japonské město Nagasaki a zabil kolem 80 000 lidí.

Zdroj: TechInsider

Jaký je váš názor na americkou značku piva s atomovou tématikou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články