Hrůzy třicetileté války: Šťastné město zachránilo ochmelkovství jeho starosty a 3 litry vína na jeden zátah

Nechvalně proslavený vojevůdce, který ovlivnil i naše dějiny, se chtěl pobavit, a tak vymyslel ďábelskou hru, která mohla skončit masakrem.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Třicetiletá válka, která probíhala v Evropě v letech 1618 až 1648 patří k nejbrutálnějším konfliktům v dějinách. Válečné strany se neštítily žádné ohavnosti a mnohá města a vesnice byla vypálena a vyvražděna do posledního obyvatele. Německé město Rothenburg ob der Tauber by možná potkal stejný osud jako mnoho jiných sídel před ním, nebýt skvělého vína, které produkovalo, a mimořádné konzumní schopnosti jeho purkmistra Georga Nusche.

Strašlivý Tilly

Vlám ve španělských službách hrabě Jan Tserclaes Tilly velel vojskům Katolické ligy roku 1631 již jedenáctým rokem a získal si strašlivou pověst. Roku 1620 to byla vojska pod jeho vedením, která porazily vojska Českých stavů na Bílé hoře. Během let Tilly získal mnoho vítězství a utržil i mnoho porážek, ale nikdo mu nemohl vyčítat neschopnost a zbabělost. Se svým vojskem podstupoval všechny útrapy a vše, co mu stálo v cestě, dokázal bez milosti smést.

iZdroj fotografie: Pieter de Jode starší / Public Domain

Vojsko Katolické ligy paradoxně tvořili především protestantští žoldnéři, kteří plenili a ničili jedno město za druhým s demoralizujícím účinkem. Roku 1931 se Katolická liga nechvalně proslavila v Magdeburgu. Během tzv. Magdeburské svatby došlo k obrovskému plenění města, při němž ze 40 000 obyvatel města zahynulo až 30 000 z nich. Dříve se tvrdilo, že se vojáci vymkli kontrole, ale dnešní historici se přiklánějí k teorii, že celé řádění bylo plánovaný čin psychologické války.

Za pohár vína

Krátce po řádění v Magdeburg Tilly se svým vojskem dorazil do Rothenbergu. Po krátkém obléhání město padlo. Katolický vojevůdce byl připraven udělat s městem totéž, co už tolikrát předtím udělal jinde. Jeho pověst místní dobře znali a Tillly ji chtěl dát za pravdu. Podle legendy už poslal městské konšely na popraviště a chystal se město vypálit. V poslední chvíli se nechal přesvědčit, aby ochutnal místní vyhlášené víno. Podali mu jej ve velkém, nádherně zdobeném poháru.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Tillyho ohromná a skvostně zdobená sklenice zaujala. Možná o trochu víc jej zaujalo i samotné víno jimž bylo bavorské město proslaveno. Rozhodně se mu změnila nálada a rozhodl si s měšťany trochu pohrát. Jak se ukázalo, velmi krutě pohrát. Tilly se rozhodl nabídnout Rothenbergu výhodný obchod. Nabídka vůdce katolíků byla vskutku ďábelská. Tilly město ušetří, pokud někdo dokáže na jeden zátah vypít celou, jemu nabídnutou, sklenici vína.  Jenže sklenice měla obsah 3,25litrů!

Hrdinný starosta

Každý ve městě to mohl zkusit, ale mělo to, jako každá podobná nabídka, háček. Kdo by nedokázal vypít plnou sklenici na jeden zátah, byl by odsouzen k smrti. Měšťané si tedy mohli vybrat: zemřít při pokusu vypít víno, nebo zemřít až žoldáci město zapálí a měšťany povraždí. Samotná sklenice byla nová. Ještě nikdy nikdo nevypil celý skleněný korbel vína na jeden zátah. Pokud by to věděli, jistě by intenzivně trénovali, aby Tilly neměl v sázce šanci.

iZdroj fotografie: Uživatel Tuxyso / Creative Commons / CC BY

Břímě osudu na sebe jako první vzal purkmistr Georg Nusch. Obyvatelé Rothenbergu ho zvolili, aby se o ně i město staral, a Georg Nusch se z vlastní volby i povinnosti chystal svůj závazek splnit. Prvním vyzyvatelem, který se pokusí vypít Tillyho kalich do dna bude purkmistr. Buď uspěje nebo… Tilly se usadil na radnici a netrpělivě očekával, na ty, kteří přijmou jeho výzvu a přijdou jej pobavit. Prvním vyzyvatelem byl purkmistr Nusch.

Legendární mistrovský lok

Ten vešel do radnice, ze sudu si načepoval do obrovského poháru dobrý mok a bez mrknutí oka vypil celých 3,25 litru vína najednou! Všichni přihlížející, zejména Tilly, byli patřičně ohromeni. Věrný svému slovu Tilly město ušetřil a brzy odtáhl i se svojí armádou jinam. Rothenberg, i když jej ještě během války čekalo mnoho perných chvilek, se už nikdy neocitl v takovém nebezpečí jako během okupace Katolickou ligou.

iZdroj fotografie: Uživatel Janericloebe / Creative Commons / CC BY

Oba hlavní protagonisty potkal spravedlivý osud. Tilly 15. dubna 1632 svedl bitvu u Rainu se švédským vojskem, v jehož čele stál král Gustav II. Adolf. Tilly byl v bitvě nejen na hlavu poražen, ale i smrtelně zraněn a brzy na jeho následky zemřel. Purkmistr Nusch se za svůj výkon a odvahu těšil náležité úctě měšťanů a ve všeobecném žalu odešel v požehnaném věku osmdesáti let roku 1668.

Pověst žije dál  

I když současní historikové příběh o purkmistrovi a sklenici vína vyvrátili, místní obyvatelé si legendu o Der Meistertrunk (Mistrovském pijáctví) vyprávějí už 400 let. Dokonce o ní napsali divadelní hru, která je s každým další interpretací. jako každá opilecká bajka, lepší a lepší. Ve městě se pořádá oblíbený pijácký festival a v museu je celá expozice věnována velké pitce.

Nejpozoruhodnější je však příběh převyprávěný v hodinové věži v Rothenburgu ob der Tauber, v Ratstrinkstube tedy radniční věži ze 17. století. Když hodiny odbíjejí celou, otevřou se okna a z jednoho vyjede Tilly a z druhého purkmistr Nusch, který si přiloží k ústům sklenici na tak dlouho, dokud hodiny neodbijí. Není divu, že se jedná o jednu z nepopulárnějších bavorských turistických atrakcí.

Který dnešní politik by se asi takto dokázal pro své voliče obětovat?

Zdroj: Wikipedia, We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články