Příběh tajemného letce, který sestřelil japonskou stíhačku obyčejnou pistolí. Při čtení vás zamrazí

K sestřelení letadel používají armády různé zbraně. Sestřel pistolí je zaznamenaný pouze jeden, i když není potvrzeno, zda je vlastně pravdivý.

i Zdroj fotografie: R'lyeh Imaging / Creative Commons / CC BY
                   

V současné době se proti letadlům používají naváděné rakety. V minulosti to byly většinou zbraně, které dokázaly vychrlit velké množství projektilů v krátkém čase, případně jejich střely vybuchovaly do mraku šrapnelů. Do letadel se střílelo i z pušek, i když efekt nebyl příliš veliký. Americký letec Owen Baggett ale tvrdí, že japonskou stíhačku Micubiši A6M přezdívanou Zero, sundal z oblohy pistolí.

Boj B-24 s japonskými Zery

Baggett byl pilotem bombardéru B-24 Liberator. V březnu roku 1943 se účastnil bombardovací mise na jihovýchodní Asií. Jejich bombardovací skupinu napadl asi tucet japonských stíhacích letounů Zero a rozpoutal se boj. Jeho stroj byl zasažen a proto musel s posádkou vyskočit na padácích. Povedlo se mu to jenom velmi těsně, bombardér zasažený do nádrží pak krátce na to explodoval.

iZdroj fotografie: Unsplash
A6M Zero

Ale ani po opuštění letadel na padácích neměla osádka vyhráno. Japonští piloti na bezvládné letce nalétávali a stříleli do nich, aby je zabili. Bagget se pokusil trikem japonské stíhací piloty oklamat. Na padáku hrál mrtvého, aby si mysleli, že do něho nemusí střílet. Jedno z letadel se však přiblížilo. Ve skluzu s přídí směrem k němu, aby si ho dobře prohlédlo. V této pozici se letoun téměř nehýbal.

Střela přímo do hlavy

Americký pilot poznal, že Japonce nejspíše neoblafne. Proto rychle sáhl pro svoji pistoli Colt 1911 a čtyři střely umístil přímo do kokpitu stroje. Plukovník Harry Melton, který ten den byl také sestřelený, později tvrdil, že incident viděl. Pilot prý vypadl z letadla s prostřelenou hlavou. Jeho výpověď ale nelze ověřit. Po sestřelení padl do zajetí. Později ho naložili na loď a chtěli převézt do Japonska. Při cestě bylo plavidlo potopeno a on zahynul.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Colt 1911

Baggetovi se nakonec podařilo úspěšně přistát na zemí. Rozezlení japonští piloti po něm stříleli, ale naštěstí ho netrefili. Nakonec jej dopadla pozemní hlídka a putoval do zajateckého tábora. V Rangúnu v Barmě strávil dva roky, než byl zachráněný agenty OSS. I po skončení války zůstal u amerického letectva. Pokud je jeho vyprávění pravdivé, je jediný člověk se zaznamenaným sestřelem letadla pouhou pistolí.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články