Osudové torpédo, které mohlo změnit historii Ameriky

Americké námořnictvo zaútočilo na vlastního prezidenta. Neopatrný manévr posádky bitevníku jej téměř připravil o život.

i Zdroj fotografie: Tim Webb / Creative Commons / CC BY-NC-SA
                   

Psal se rok 1943, druhá světová válka byla v plném proudu a tehdejší prezident Spojených států amerických, Franklin Delano Roosevelt, na své cestě přes Pacifický oceán zorganizoval cvičení námořního vojska. Dne 12. listopadu se v doprovodu svého poradce Harryho Hopkinse a prezidentského válečného kabinetu nalodil na bitevní loď USS Iowa. Náplní cvičení měla být protiletadlová obrana, ale vše nešlo podle plánu.

Nešťastný bitevník William D. Porter

Loď USS Iowa, jejíž úkol byl dopravit prezidenta Roosevelta a jeho doprovod na Teheránskou konferenci, odbočila na prezidentův pokyn ze svého kurzu, aby se setkala s několika dalšími válečnými plavidly v rámci protiletadlového drilu. Mezi nimi byl také torpédoborec William D. Porter, který prováděl své rutinní cvičení s vodními torpédy. Zpočátku šlo vše podle plánu, avšak 13. listopadu 1943 vypustil William D. Porter nechtěně hloubkovou nálož, jejíž výbuch donutil USS Iowa a ostatní doprovodné lodě k úhybnému manévru.

Zveřejnil(a) Bill H. Hess Jr. dne Neděle 14. listopadu 2021

Oficiální záznamy z komunikace mezi William D. Porterem a USS Iowou se však o tomto pochybení posádky vůbec nezmiňují, dokonce ani zprávy ze cvičení nepíší nic o ztracené náloži. Událost byla chybně označena jako pokus o útok německého námořnictva. Tímto však pochybné manévry amerického torpédoborce nekončí. Další den to přikořenil ještě trošku více.

Slavná USS Iowa mohla skončit pod hladinou

Zatímco dne 14. listopadu 1943 prováděla USS Iowa ukázku svých schopností bránit se letadlovému útoku, William D. Porter pokračoval ve cvičení s vodními torpédy. Jedním z úkolů byla simulace útoku na USS Iowu za použití torpéd. Při simulaci se provádí pouze útočný manévr a zaměření cíle, na samotné vypuštění torpéda samozřejmě nedojde, tedy většinou. Lidským pochybením došlo k vypuštění torpéda, které si to mířilo přímo na USS Iowu, na jejíž palubě plul sám prezident.

Jelikož byl rádiový kontakt při cvičení zakázán, jedinou možností, jak kontaktovat USS Iowu o blížícím se torpédu, byly signální lampy. S těmi to však musí člověk opravdu umět. Zpráva, kterou USS Iowa obdržela, byla chybná. Informovala o ústupu Porteru, ne o blížícím se torpédu. Z naléhavosti situace bylo nakonec rádiové ticho prolomeno a prostřednictvím kódované zprávy byla posádka USS Iowy varována. USS Iowa zvládla na poslední chvíli provést úhybný manévr, jímž se dostala z dosahu torpéda, které se jí málem stalo osudovým. Prezidentská bitevní loď i její pasažéři vyvázli bez zranění.

Roosevelt vzal incident s nadhledem

Většina lidí by si v této situaci jen těžko zachovala chladnou hlavu. Prezident Roosevelt se však nenechal rozhodit. Jakmile se dozvěděl o blížícím se torpédu, požádal svůj doprovod, aby jej na jeho vozíčku posunul blíže k oknu, prý za lepším výhledem. Sám se později také zastal operátora, který pochybil při odstranění detonátoru torpéda, což zapříčinilo jeho nečekané vypuštění.

Zveřejnil(a) Pacific Battleship Center – Battleship USS Iowa dne Pondělí 22. února 2016

Celý incident byl nakonec smeten ze stolu a označen za nehodu. Torpédoborec William D. Porter však tato kuriózní nehoda provázela po zbytek jeho plaveb. Ostatní americké válečné lodě ho totiž zdravili zvoláním: „Nestřílejte! Jsme republikáni!“.

Zdroj: BusinessInsider

Jak lze zabránit podobným rizikům ve vojenském konfliktu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články