Hitler a Stalin, legendární diktátoři, kteří mají na kontě nemálo životů. Kdo z nich je větším vrahem?

Nacistický a komunistický diktátor mají na svědomí miliony lidských životů. Lidé se nemohou často shodnout na tom, koho lze označit za horšího masového vraha.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Nacistický režim Německa a komunistický v Sovětském svazu zabily v době vlád Adolfa Hitlera a Josifa Stalina mnoho lidí. Další desítky milionů obětí má na svědomí válka, do které se oba státy výrazně zapojily. O tom, že jsou oba muži masovými vrahy, dnes pochybuje jen málokdo. Otázkou zůstává, který z nich lidí zabil více.

Záměrný politický teror

Faktem zůstává, že sovětský diktátor byl u moci mnohem delší dobu než Hitler. Teoreticky měl tedy více než dvojnásobek času na teror obyvatelstva. Ale tuto skutečnost lze zanedbat. Mnohem objektivnější bude zjistit, kolik civilních obyvatel zahynulo buď v samotných státech nebo na okupovaných územích přičiněním režimů. Renomovaný historik Timothy Snider dospěl k údaji 14 milionů mrtvých.

iZdroj fotografie: Ephraim Stillberg / Creative Commons / CC BY-SA

Stalinovi ve svých publikacích přičítá životy 3,3 milionu obyvatel Sovětského svazu v době hladomoru v letech 1932 až 1938. Ten Stalin záměrně vyvolával hlavně na Ukrajině. Pak 300 tisíc sovětských občanů zabitých na západě SSSR. Také 200 tisíc popravených Poláků, ale ty jdou na vrub jak Němců, tak Sovětů. Naopak ve výčtu kupodivu chybí zhruba jeden milion obětí takzvaného velkého teroru v letech 1937 až 1938. A nejméně 1,5 milionu lidí, kteří nepřežili věznění v gulagu.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv, Bild 183-H1216-0500-002 / Creative Commons / CC BY-SA

Hitlerovi přičítá 4,2 milionu sovětských občanů, kteří zemřeli za okupace hladem. Největší počet obětí, celkem 5,4 milionu má na svědomí židovský holokaust. Dále vypočetl, že v odvetných akcích Němci na okupovaných územích zastřelili 700 tisíc obyvatel. V konečném součtu se tedy zdá, že o něco více obětí , i při započtení gulagu a velkého teroru, jde na vrub nacistického diktátora.

Sporné hodnocení války

Pravdou ale zůstává, že s čísly může zamíchat počet obětí druhé světové války. Ty by se teoreticky daly všechny přičíst Adolfu Hitlerovi a jeho spojenců. Problém je v tom, že spojencem nacistického Německa na začátku války byl SSSR. Když Německo zaútočilo na Polsko, Sověti se po pár dnech přidali. Známé je, že poté brutálně popravili kolem 22 tisíc Poláků v Katyni. Stalin tedy nese velkou vinu na rozpoutání válečného konfliktu, i když nakonec s Hitlerem stáli proti sobě.

iZdroj fotografie: Public Domain

Celkový počet obětí druhé světové války je odhadován na více než 60 milionů. Necelých 24 milionů byly vojenské ztráty. Například Sovětský svaz ztratil necelých 10 milionů vojáků. Němci, kteří bojovali i se Spojenci, jen 5,5 milionu. Diktátoři často vydávali rozkazy, které přímo zavinily smrt mnoha vojáků. Jednotky měly zakázáno ustoupit, což znamenalo jejich zničení nebo zajetí. Až 225 tisíc obětí povstání ve Varšavě lze také přičíst Hitlerovi, faktem ale je, že Stalin ji záměrně nařídil neosvobodit, ačkoli zbývalo jen několik kilometrů.

Zajatci mohou být další problém. Na západní frontě se Německo a spojenci většinou drželi pravidel se zacházení se zajatci. Na východě to ale neplatilo. Tisíce vojáků Rudé armády, kteří na začátku Velké vlastenecké války padlo do zajetí, na následky týrání zemřelo. Stejně necivilizovaně se zachoval i Sovětský svaz. Například u Stalingradu zajala Rudá armáda 91 tisíc Němců. Pustila je až mnoho let po válce, kdy jich žilo jen kolem šesti tisíc.

Zdroj: TheNation

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články